Alžběta II. vyměnila kabelku za rýč. Strom ještě zvládnu zasadit sama, odmítla pomoc

Magazín Magazín
10. 7. 2019 13:34
Britská královna Alžběta II. při úterní návštěvě Národního ústavu zemědělské botaniky v Cambridge ukázala, že je stále ve formě. Když ji zástupci organizace nabídli pomoc se zasazením habru, odmítla je s tím, že stále dokáže zasadit strom.
Podívejte se, jak se britská královna pustila do vysazení stromu. | Video: Reuters

"Ne, ne, stále dokážu zasadit strom," pokárala královna hostitele za jejich přehnanou snahu. Alžběta popadla energicky rýč a nahrnula půdu na mladý habr. "Myslím, že tenhle jsem ještě nikdy nezasadila," podotkla 93letá královna.

Alžběta II. navštívila ústav v rámci oslav jeho stoletého výročí, a následovala tak stopy svých prarodičů, krále Jiřího V. a královny Mary, kteří zde v roce 1921 vysadili morušovník. Královna přitom původně měla na vysazení stromu jen dohlížet, píše zpravodajský deník The Telegraph.

Místo toho však dvorní dámě podala černou kabelku s tím, že nezvládne držet ji i rýč, a pustila se do práce. Po zasazení stromu se dala královna do řeči s vnuky zakladatele ústavu Lawrence Weavera, kteří podotkli, že před sto lety spolu jejich dědové strávili den.

"Není to mimořádné? To je velmi zajímavé, ano," souhlasila královna. Ke stromu, jejž zasadil Jiří V., poznamenala: "Dozvěděla jsem se, že zahynul." Mladší z Weaverů však narážku na strom nepochopil a řekl: "Ano, zemřel v roce 1930." Načež královna odvětila: "Ne, myslím ten strom."

Víno nepiji, ale slyšela jsem, že je velmi dobré

Kathleen Weaverová následně poznamenala, že pro ni nechala vyrobit mísu ze dřeva morušovníku. "Děkuji, to je od vás velmi milé. Jsme za ni vděční," poděkovala Alžběta II. Při odchodu královna s rozpačitým úsměvem poznamenala, že strom by teď měl někdo zasadit pořádně. 

Ředitelka ústavu Tina Barsbyová britskému deníku později řekla, že spolu probíraly také pěstování anglického vína.

"Řekla jsem jí, že oficiálním vínem závodu osmiveslice mezi Oxfordem a Cambridge bylo anglické šumivé víno místo francouzského šampaňského a že anglické víno je čím dál populárnější," uvedla Barsbyová. Alžběta II. k tomu poznamenala, že víno nepije, ale slyšela, že je velmi dobré. 

Video: Podívejte se na módní kreace na dostizích v Ascotu

Móda na dostizích v Ascotu: Letos zvítězila modrá | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy