Kontroverzní kampaň. Nahá muslimka bojuje za lepší práci

jaz
13. 3. 2014 14:50
Americká oděvní značka poukazuje kontroverzní kampaní na špatné pracovní podmínky.
American Apparel
American Apparel | Foto: americanapparel.net

Praha - Oděvní značka American Apparel se v rámci svých mediálních kampaní často prezentuje jako společnost, která si zakládá na etické stránce výrobního procesu a svém přístupu k pracovníkům. To se však nedá říct o všech nadnárodních společnostech, které využívají levnou pracovní sílu z Asie.

Dvaadvacetiletá modelka jménem Maks narozená v Bangladéši pózuje v nové kampani firmy jen v džínách s vysokým pasem. Odhalená ňadra jí zakrývá pouze nápis "Vyrobeno v Bangladéši".

Maks se ve svých čtyřech letech odstěhovala do Kalifornie a na střední škole se odpoutala od muslimských tradic, ve kterých byla vychovávána, a rozhodla se hledat vlastní identitu.

"Všichni bychom měli mít možnost vyjádřit se bez ohledu na to, odkud pocházíme," řekla pro Daily Mail modelka, která chtěla kampaní přispět ke změnám ve své rodné zemi.

Další kontroverzní projekt oděvní firmy
Další kontroverzní projekt oděvní firmy | Foto: Mail Online

V Dhace, odkud Maks pochází, zahynula v loňském roce během požáru ve výrobní hale více jak tisícovka zaměstnanců jisté oděvní společnosti, která nezajistila dostatečnou bezpečnost práce.

American Apparel pravidelně budí pozornost svými odvážnými reklamními spoty a v poslední době i výzdobou výlohy v jedné své pobočce, kde nalepila na figuríny falešné pubické ochlupení.

 

Právě se děje

před 6 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí Úřadu nelze požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy