Politici, dost! Lidé nominují kocoura, má 130 000 hlasů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 6. 2013 19:02
Politikům tu přezdívají krysy. Tak se lidé rozhodli prosadit na radnici zvíře
Žena drží fotografie kocoura Morrise, kandidáta na starostu. V obchodu v mexickém městě Xalapa si lze koupit nejrůznější propagační předměty s Morrisem.
Žena drží fotografie kocoura Morrise, kandidáta na starostu. V obchodu v mexickém městě Xalapa si lze koupit nejrůznější propagační předměty s Morrisem. | Foto: Reuters

Mexiko - Voliči ve východomexickém městě Xalapa, metropoli státu Veracruz, už mají plné zuby zkorumpovaných politiků, kterým přezdívají "krysy". Proto se rozhodli na radnici prosadit vlastního kandidáta - kocoura jménem Morris, napsala agentura Reuters.

Morrise loni v srpnu adoptoval obyvatel Xalapy Sergio Chamorro, který říká, že plán s kocourovou kandidaturou začal jako žertík mezi přáteli a zrodil se z jejich frustrace nad tím, jak státní vláda Veracruzu potlačuje svobodu projevu.

"Máte dost hlasování pro krysy? Volte kocoura," hlásá jeden z předvolebních plakátů s moudře hledícím černobílým chlupatým kandidátem.

Chamorro vytvořil v květnu stránku na Facebooku propagující Morrisovu kandidaturu, z níž se rychle stal hit - už teď má bezmála 130 000 označení "to se mi líbí".

Páníček drží v náruči kandidáta na starostu.
Páníček drží v náruči kandidáta na starostu. | Foto: Reuters

A nejen to - jakmile se zpráva o kocourově kandidatuře rozšířila, inspirovali se i obyvatelé na dalších místech Mexika. Do voleb vypsaných na 7. července přihlásili osla a dokonce i kuře.

Na starostu Xalapy je oficiálně nominováno sedm kandidátů včetně zástupců tří největších voličských stran.

Volební kampaň kocoura Morrise.
Volební kampaň kocoura Morrise. | Foto: Reuters

Navzdory vysokému počtu stoupenců Morris oficiální kandidaturu nezískal; ti, kdo pro něj chtějí hlasovat, proto mají na volební lístek napsat "Morris", případně nakreslit obrázek kočky, vyzývá Chamorro.

V Xalapě jdou nyní na odbyt trička, polštářky či pohledy s fotkou slavného kocoura, masky kočky a další propagační předměty.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy