Politici, dost! Lidé nominují kocoura, má 130 000 hlasů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 6. 2013 19:02
Politikům tu přezdívají krysy. Tak se lidé rozhodli prosadit na radnici zvíře
Žena drží fotografie kocoura Morrise, kandidáta na starostu. V obchodu v mexickém městě Xalapa si lze koupit nejrůznější propagační předměty s Morrisem.
Žena drží fotografie kocoura Morrise, kandidáta na starostu. V obchodu v mexickém městě Xalapa si lze koupit nejrůznější propagační předměty s Morrisem. | Foto: Reuters

Mexiko - Voliči ve východomexickém městě Xalapa, metropoli státu Veracruz, už mají plné zuby zkorumpovaných politiků, kterým přezdívají "krysy". Proto se rozhodli na radnici prosadit vlastního kandidáta - kocoura jménem Morris, napsala agentura Reuters.

Morrise loni v srpnu adoptoval obyvatel Xalapy Sergio Chamorro, který říká, že plán s kocourovou kandidaturou začal jako žertík mezi přáteli a zrodil se z jejich frustrace nad tím, jak státní vláda Veracruzu potlačuje svobodu projevu.

"Máte dost hlasování pro krysy? Volte kocoura," hlásá jeden z předvolebních plakátů s moudře hledícím černobílým chlupatým kandidátem.

Chamorro vytvořil v květnu stránku na Facebooku propagující Morrisovu kandidaturu, z níž se rychle stal hit - už teď má bezmála 130 000 označení "to se mi líbí".

Páníček drží v náruči kandidáta na starostu.
Páníček drží v náruči kandidáta na starostu. | Foto: Reuters

A nejen to - jakmile se zpráva o kocourově kandidatuře rozšířila, inspirovali se i obyvatelé na dalších místech Mexika. Do voleb vypsaných na 7. července přihlásili osla a dokonce i kuře.

Na starostu Xalapy je oficiálně nominováno sedm kandidátů včetně zástupců tří největších voličských stran.

Volební kampaň kocoura Morrise.
Volební kampaň kocoura Morrise. | Foto: Reuters

Navzdory vysokému počtu stoupenců Morris oficiální kandidaturu nezískal; ti, kdo pro něj chtějí hlasovat, proto mají na volební lístek napsat "Morris", případně nakreslit obrázek kočky, vyzývá Chamorro.

V Xalapě jdou nyní na odbyt trička, polštářky či pohledy s fotkou slavného kocoura, masky kočky a další propagační předměty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy