Políbila na rty sochu Buddhy, fotolab to předal policii

ČTK ČTK
22. 8. 2012 6:45
Na Srí Lance byli odsouzeni tři Francouzi za urážku buddhistů
Snímek je ilustrační.
Snímek je ilustrační. | Foto: Reuters

Kolombo - Soud na Srí Lance v úterý odsoudil tři francouzské turisty k šesti měsícům vězení s pětiletou podmínkou za urážku náboženského cítění buddhistů. Podnět ke stíhání muže a dvou žen zavdala fotografie jedné z obviněných, na které podle všeho líbala sochu Buddhy na rty. Informovala o tom agentura AFP.

Muž, který obě Francouzky doprovázel, navíc napodobil pozici Buddhovy sochy, což buddhističtí věřící považují za urážlivé gesto. Úřady na podezřelé snímky upozornilo fotografické studio, kde si turisté nechali fotky vytisknout.

Trojice obviněných před soudem přiznala vinu. Soud každému obviněnému uložil pokutu 1500 rupií (asi 220 korun) a trest odnětí svobody s pětiletou podmínkou, což podle serveru BBC znamená, že k výkonu trestu ve věznici nedojde.

Většinu obyvatel Srí Lanky tvoří buddhisté, kteří citlivě reagují na chování cizinců nerespektujících jejich víru. V roce 2010 srílanské buddhisty urazil senegalsko-americký rapper Akon videoklipem, na němž spoře oděná žena tančila před sochou Buddhy. Kolombo poté odmítlo rapperovi udělit vízum.

 

Právě se děje

Další zprávy