Jste proti brexitu? Dostanete slevu na pizzu, láká hospodský nespokojené Brity

Magazín Reuters Magazín, Reuters
24. 1. 2019 12:17
Provozovatel londýnské pizzerie Apollo se rozhodl bojovat s brexitem po svém. Oliver Kenny všem svým zákazníkům nabízí 25procentní slevu za to, když napíšou poslancům žádost o druhé kolo hlasování o vystoupení z EU. Podnikateli totiž hrozí, že přijde o zásobování i personál.
Jste proti brexitu? Dostanete slevu na pizzu, láká hospodský v Londýně | Video: Reuters

"Nakupuji v Itálii spoustu čerstvého sýra a ten nemůže zůstat stát v zaparkovaném kamionu v Calais. Potřebuji vědět, jak to mám udělat se svým dodavatelským řetězcem, ale teď prostě nemohu plánovat," nechal se slyšet Kenny. 

Majitel pizzerie nakupuje kromě sýrů v Itálii také konzervovaná rajčata a mouku. 

Bojí se i o personál. Většina jeho zaměstnanců totiž pochází z pevninské Evropy. "Pokud budu muset řešit víza nebo jiné papírování, rád bych to věděl co nejdřív," řekl pro agenturu Reuters. V referendu v roce 2016 hlasoval, aby Velká Británie v Evropské unii zůstala. 

"Se začátkem roku stále netušíme, co bude. A netuší to ani parlament," sdělil deníku Hackney Gazette s tím, že nejlepší by bylo, kdyby o brexitu nechali politici opět rozhodnout voliče. 

Slevu 25 procent v jeho pizzerii mohou uplatnit lidé, kteří dokážou, že napsali poslanci prosbu o druhé kolo referenda o vystoupení Británie z EU. "Chtěli jsme udělat něco pozitivního. Naše malá pizzerie v Hackney by měla udělat malý optimistický krok ukazující, co si myslíme, že je nejlepší," řekl.

Sleva na pizzu neplatí v pátek a sobotu, lidé musí jíst v restauraci a uplatnit ji mohou jenom v případě, že si koupí alespoň dvě jídla. "Tyhle nabídky většinou neděláme. Podle mě je to ale vtipný způsob, jak do problému zapojit další lidi," myslí si Oliver Kenny. 

Zákazníci nápad se slevou vítají. Jeden z nich, David Quinn, jej považuje za naprosto geniální. "Vypadá to, že si spousta lidí myslí, že nepřijetí dohody o brexitu znamená, že vše zůstane při starém. Ale tak to samozřejmě není, je to katastrofa," myslí si Brit. 

Rozhodnutí Velké Británie opustit EU přišlo po referendu o takzvaném brexitu v červnu 2016. V současnosti stále není jasné, jak bude brexitová dohoda se zbytkem členských států vypadat. Do odchodu Británie ze společenství přitom zbývají dva měsíce. 

Po masivní porážce vlády Mayové v hlasování o brexitové dohodě z minulého týdne budou britští poslanci o dalším postupu diskutovat a hlasovat příští úterý.

Video: Stát se Britem bylo velmi náročné, říká český herec

Chtěl jsem odejít do USA, ale kvůli pracovním vízům jsem zvolil Británii, proces získání občanství je pro občany EU stejný jako pro kohokoliv jiného | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy