Pikous: Chybí tu nálada sametové revoluce. Havla znal svět a nemusel být fotbalista

Jakub Zuzánek Magazín Jakub Zuzánek, Magazín
26. 9. 2019 11:26
Narodil se po sametové revoluci, vyrostl ve svobodném Česku. Martin Pikous se už jako student podílel na organizaci Budějovického Majálesu, nyní je zastupitelem a mluvčím festivalu Korzo Národní. V anketě k výročí 17. listopadu 1989 odpovídá na to, co pro něj znamená sametová revoluce, svoboda i Václav Havel. "Byl osobnost, kterou zná celý svět, aniž by to byl dobrý fotbalista," vzpomíná.
30 let po revoluci: Martin Pikous | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 25 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy