Pes zachránil mládě vydry před utonutím. Kvůli nádoru přitom přišel o jednu nohu

Magazín Magazín
3. 5. 2022 11:32
Tonoucí mládě vydry se z ledové řeky v Minnesotě zachránilo jen díky odvaze nečekaného hrdiny. Když pes jménem Gus viděl, jak se malá šelma topí, neváhal a z divoké vody ji vytáhl. Jeho záchranná mise byla obzvlášť obdivuhodná proto, že kvůli vážné nemoci trpí handicapem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Šestiletý kříženec zlatého retrívra letos přišel o jednu ze svých zadních noh. Lékaři mu ji museli amputovat kvůli nádorovému onemocnění. "Bála jsem se, že Gus po chirurgickém zákroku a chemoterapii nebude moci běhat tak, jak byl zvyklý," citoval psovu majitelku Cleo Youngovou deník The Guardian.

Když Gus ovšem letos o Velikonocích během procházky podél řeky Saint Croix ve městě Lakeland v americké Minnesotě zahlédl, jak se ve vodě topí malá vydra, vyrazil neohroženě na záchrannou misi. "Skočil do řeky, a když potom vyplaval na břeh, držel něco živého v čumáku. Ukázalo se, že to bylo mládě vydry," popsala Youngová.

"Všimly jsme si, že něco zavětřil. Překvapilo nás ale, jak byl k mláděti jemný a laskavý. Věděl, že potřebuje pomoct, tak ho přinesl až k nám," doplnila její vnučka, která psa venčila společně s ní. Rodina následně vydru vzala na veterinární středisko Wildlife Rehabilitation Center ve městě Roseville, aby ji ošetřovatelé poskytli odbornou péči.

Pohotový zásah třínohého hrdiny podle zvěrolékařů zachránil lasicovité šelmě život. V rozvodněné řece mimo dosah doupěte a bez pomoci matky by totiž jinak bezpochyby zahynula. Guse nyní čekají další chemoterapie a jeho panička věří, že se ještě dožije vysokého věku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy