"Neumřu tu kvůli němu." Psa zavalila lavina, kamera zachytila téměř zázračný zvrat

Video Video
5. 1. 2022 15:43
Američan Scott Shepherd se vydal se svým psem lyžovat do volného terénu v průsmyku Berthoud Pass. Dvouletý retrívr Apollo ale neuposlechl příkazů svého páníčka a utekl na hřeben strmého kopce. Tím se mu povedlo strhnout lavinu, která ho vmžiku zavalila. Zvíře se podařilo vyprostit jen díky odvážné pomoci dvou studentů. Napínavou záchranu zachytil jeden z nich na kameru umístěnou na helmě.
Pes uvíznul pod lavinou, podařilo se ho zachránit až po 20 minutách | Video: Reuters

Shepherd se do hor v americkém státě Colorado vydal během vánočních svátků i přes vysoký stupeň lavinového nebezpečí. Dvouletý Apollo, amerického plemena Chesapeake Bay retrívr, podle něj najednou prudce změnil směr a utekl. "Vypadal pak strašně zmatený. Jako kdyby si říkal, proč se sakra kutálím dolů z kopce? A potom jen zmizel," popisoval Shepherd svůj zážitek pro americký server ABC News.

Velký oblak sněhu viděli v dálce dva mladíci Bobby White a Josh Trujillo, kteří hned přispěchali na pomoc. Lavinové pole se podle jejich odhadu mohlo rozprostírat na ploše 300 krát 50 metrů. Studenti měli naštěstí u sebe speciální hole dlouhé až 2,5 metru, které zabodávali do navršeného sněhu. "Je to, jako když hledám jehlu v kupce sena," stěžoval si White ve videu.

Po více než 20 minutách si ale Trujillo všimnul psího čumáku, který trčel z haldy sněhu. Zavalené zvíře pak s pomocí ostatních za necelou minutu vyprostil. Apollo vylezl sice vystrašený, ale bez jakýchkoliv známek těžkých zranění. "Mohl jsem ho navždy ztratit. Myslel jsem si, že v nejlepším případě ho najdeme těžce zraněného, ale nic se mu nestalo. Pořád tomu nemůžu uvěřit," uvedl Shepherd.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy