Perly Krkonoš? Harrachov, Špindlerův Mlýn a spol.

JKab
7. 2. 2012 17:26
Je osvěžující vyjet si tam, kde sníh rychle napadne a jen tak se nerozpustí, jako například v Krkonoších.
Foto: Ludvík Hradilek

Zasněžené Krkonoše jsou tradiční příležitostí pro sportovce a v místní krajině si najde to své nejeden nadšenec na lyžích nebo na bobu využívající lanovku a další zařízení. Místní můstky byly, konec konců, nedávno svědky klání Světového pohárů skokanů na lyžích.

Takové události se zde již v minulosti nejednou odehrály a není důvod se domnívat, že by se tady nekonaly další podobné akce. Harrachov těží ze své historie co se dá - můžete zde navštívit muzeum skla, hornictví i lyžování. Ve své malebnosti má Harrachov všechny krásy venkovského osídlení, ale zároveň překypuje zajištěním normálního malého města, nemluvě o pohostinnosti místních obyvatel a obchodníků.

Na každém kroku nalezneme stylové hotely, restaurace, bistra a pochopitelně i ono typické pro horská střediska "Zimmer frei". Ceny ubytovacích středisek se zde za noc pohybují v hotelích od 500 do 2000 korun, v pensionu můžete ubytování získat i za pouhé tři stokoruny a úplně nejlevnější jsou apartmány, jejichž ceny začínají na pouhých sto korunách za noc.

Nejen na sjezdovce živ je turista

Půldruhého kilometru od Harrachova vytváří říčka Mumlava proslulý Mumlavský vodopád - procházku je možno absolvovat dlouhou i velice krátkou trasou. Delší procházka vede krásným hlubokým lesem s udržovanou lesní cestou. Všude máme to, co chybí obyvatelům měst: je tu totiž pravé a nefalšované lesní ticho.

Foto: SAJ Harrachov

Druhou procházku k Mumlavským vodopádům absolvujeme městem až k autobusovému nádraží, dále jdeme širokou cestou vhodnou i pro jízdu automobilem. I v závěru této procházky se setkáváme s efektem lesního ticha, ale ta první ho má daleko více. Je to tak jedna z příležitostí, jak se seznámit s místními lesy, kde lze v létě nádherně houbařit.

Co se dalšího poznávání krajiny týče, z centra Harrachova si najdete několik směrů, které si rychle zapamatujete a oblíbíte natolik, že se budete chtít pravidelně vracet, alespoň na týdenní pobyt.

Alpská idylka v Krkonoších

Obklopen Krkonošskými horami se vzduchem snad ještě čistším než má Harrachov, působí Špindlerův Mlýn jako vystřižený pokud ne přímo z pohádky, tak alespoň z alpské idylky. Pokud jste přemýšleli o dovolené v Rakousku nebo Švýcarsku, rozmyslete si, jestli si nechcete takřka identickou atmosféru užít v tomto horském městečku.

Historie názvu obce působí jako něco ze Švejka nebo z kocourkovských příběhů, byť neznalost tentokrát projevila rakouská byrokracie. Počátkem devatenáctého století poslali občané městečka tehdy známého jako Svatý Petr žádost císaři pánu o povolení ke stavbě kostela. Petice byla podepsána dle místa shromáždění v Špindlerově mlýně. Následně přišlo povolení na stavbu v obci jménem Špindlerův Mlýn a nešťastníci městečko raději přejmenovali, než aby komplikovali úřední proces.

Foto: Humlnet

Stejně jako další krkonošská střediska je Špindlerův Mlýn uzpůsoben k potřebám provozovatelů zimních sportů. Čtyři lyžařské rezorty (Svatý Petr, Medvědín, Horní Mísečky, Labská) vám zajistí víc jak 25 kilometrů upravených sjezdovek a místní jsou připraveni na přijetí velkého davu - celková místní lůžková kapacita se pohybuje kolem 10 tisíc lůžek a 14 lanovek a vleků je schopno za hodinu přepravit až 17 500 lyžařů za hodinu.

Město nabízí řadu zábavných aktivit  v sezóně i mimo sezónu: letní bobovou dráhu, projížďky v kočárech tažených koňmi, paragliding, tenis, squash, sportovní střelnice, minigolf a řadu podobných aktivit, které se postarají o zábavu mužů, žen i dětí, i když samotná vlídná tvář městečka na řece Labi a okolí vás zbaví stesku po životu ve větších městech.

Z kulturních památek je zde nutné zmínit kostel Svatého Petra a Pavla, o němž vlastně již byla řeč. Když inspiroval ke změně názvu bylo by těžkým hříchem ho nenavštívit a právě proto byste se do něj měli jít vyzpovídat!

Krakonošovy radovánky v Rudníku

Jak napovídá název, obec byla založena především na těžbě rudy. Stříbro, zlato, železo a měď začali těžit Češi společně s Němci již ve 13. století.

Sportovní tradice ve městečku není zas až tak velká, jako v Harrachově nebo Špindlerově Mlýně, nicméně radní v moderní době také posvětili výstavbu lyžařských tratí a letos se zde uskuteční 4. ročník lyžařských závodů Krakonošovy radovánky. Lyžaři v přilehlých obcích udržují celkově 51 kilometrů běžeckých tratí.

Ubytovat vás zde mohouce třech větších hotelech/penzionech a můžete si prohlédnout několik památek v různém stádiu zachovalosti (starý pivovar, kostel sv. Václava, kostel sv. Martina, sousoší Kalvárie aj.).

Lomnice nad Popelkou a slavné suchary

Město známé především svými proslavenými suchary může návštěvníkům poskytnout i příležitost ke sportu - místní lyžařská běžecká trať je dlouhá asi 20 kilometrů a lyžařský areál má volně přístupný vyhlídkový ochoz na skokanském můstku. Jsou zde zastoupeny i mnohé další sporty od plavání po climbing.

V červenci je Lomnice spojena s Krkonošským maratónem, závodem horských kol. Kultura je dosud silně udržována při životě a její památky, především z 18. a 19. století, čekají na vaši pozornost- hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele nebo morový sloup zasvěcený Panně Marii se sice vztahují k bolestné části života, ale vyprávějí i o lidské naději a nutnosti smíření se s osudem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy