Perly Krkonoš? Harrachov, Špindlerův Mlýn a spol.

JKab
7. 2. 2012 17:26
Je osvěžující vyjet si tam, kde sníh rychle napadne a jen tak se nerozpustí, jako například v Krkonoších.
Foto: Ludvík Hradilek

Zasněžené Krkonoše jsou tradiční příležitostí pro sportovce a v místní krajině si najde to své nejeden nadšenec na lyžích nebo na bobu využívající lanovku a další zařízení. Místní můstky byly, konec konců, nedávno svědky klání Světového pohárů skokanů na lyžích.

Takové události se zde již v minulosti nejednou odehrály a není důvod se domnívat, že by se tady nekonaly další podobné akce. Harrachov těží ze své historie co se dá - můžete zde navštívit muzeum skla, hornictví i lyžování. Ve své malebnosti má Harrachov všechny krásy venkovského osídlení, ale zároveň překypuje zajištěním normálního malého města, nemluvě o pohostinnosti místních obyvatel a obchodníků.

Na každém kroku nalezneme stylové hotely, restaurace, bistra a pochopitelně i ono typické pro horská střediska "Zimmer frei". Ceny ubytovacích středisek se zde za noc pohybují v hotelích od 500 do 2000 korun, v pensionu můžete ubytování získat i za pouhé tři stokoruny a úplně nejlevnější jsou apartmány, jejichž ceny začínají na pouhých sto korunách za noc.

Nejen na sjezdovce živ je turista

Půldruhého kilometru od Harrachova vytváří říčka Mumlava proslulý Mumlavský vodopád - procházku je možno absolvovat dlouhou i velice krátkou trasou. Delší procházka vede krásným hlubokým lesem s udržovanou lesní cestou. Všude máme to, co chybí obyvatelům měst: je tu totiž pravé a nefalšované lesní ticho.

Foto: SAJ Harrachov

Druhou procházku k Mumlavským vodopádům absolvujeme městem až k autobusovému nádraží, dále jdeme širokou cestou vhodnou i pro jízdu automobilem. I v závěru této procházky se setkáváme s efektem lesního ticha, ale ta první ho má daleko více. Je to tak jedna z příležitostí, jak se seznámit s místními lesy, kde lze v létě nádherně houbařit.

Co se dalšího poznávání krajiny týče, z centra Harrachova si najdete několik směrů, které si rychle zapamatujete a oblíbíte natolik, že se budete chtít pravidelně vracet, alespoň na týdenní pobyt.

Alpská idylka v Krkonoších

Obklopen Krkonošskými horami se vzduchem snad ještě čistším než má Harrachov, působí Špindlerův Mlýn jako vystřižený pokud ne přímo z pohádky, tak alespoň z alpské idylky. Pokud jste přemýšleli o dovolené v Rakousku nebo Švýcarsku, rozmyslete si, jestli si nechcete takřka identickou atmosféru užít v tomto horském městečku.

Historie názvu obce působí jako něco ze Švejka nebo z kocourkovských příběhů, byť neznalost tentokrát projevila rakouská byrokracie. Počátkem devatenáctého století poslali občané městečka tehdy známého jako Svatý Petr žádost císaři pánu o povolení ke stavbě kostela. Petice byla podepsána dle místa shromáždění v Špindlerově mlýně. Následně přišlo povolení na stavbu v obci jménem Špindlerův Mlýn a nešťastníci městečko raději přejmenovali, než aby komplikovali úřední proces.

Foto: Humlnet

Stejně jako další krkonošská střediska je Špindlerův Mlýn uzpůsoben k potřebám provozovatelů zimních sportů. Čtyři lyžařské rezorty (Svatý Petr, Medvědín, Horní Mísečky, Labská) vám zajistí víc jak 25 kilometrů upravených sjezdovek a místní jsou připraveni na přijetí velkého davu - celková místní lůžková kapacita se pohybuje kolem 10 tisíc lůžek a 14 lanovek a vleků je schopno za hodinu přepravit až 17 500 lyžařů za hodinu.

Město nabízí řadu zábavných aktivit  v sezóně i mimo sezónu: letní bobovou dráhu, projížďky v kočárech tažených koňmi, paragliding, tenis, squash, sportovní střelnice, minigolf a řadu podobných aktivit, které se postarají o zábavu mužů, žen i dětí, i když samotná vlídná tvář městečka na řece Labi a okolí vás zbaví stesku po životu ve větších městech.

Z kulturních památek je zde nutné zmínit kostel Svatého Petra a Pavla, o němž vlastně již byla řeč. Když inspiroval ke změně názvu bylo by těžkým hříchem ho nenavštívit a právě proto byste se do něj měli jít vyzpovídat!

Krakonošovy radovánky v Rudníku

Jak napovídá název, obec byla založena především na těžbě rudy. Stříbro, zlato, železo a měď začali těžit Češi společně s Němci již ve 13. století.

Sportovní tradice ve městečku není zas až tak velká, jako v Harrachově nebo Špindlerově Mlýně, nicméně radní v moderní době také posvětili výstavbu lyžařských tratí a letos se zde uskuteční 4. ročník lyžařských závodů Krakonošovy radovánky. Lyžaři v přilehlých obcích udržují celkově 51 kilometrů běžeckých tratí.

Ubytovat vás zde mohouce třech větších hotelech/penzionech a můžete si prohlédnout několik památek v různém stádiu zachovalosti (starý pivovar, kostel sv. Václava, kostel sv. Martina, sousoší Kalvárie aj.).

Lomnice nad Popelkou a slavné suchary

Město známé především svými proslavenými suchary může návštěvníkům poskytnout i příležitost ke sportu - místní lyžařská běžecká trať je dlouhá asi 20 kilometrů a lyžařský areál má volně přístupný vyhlídkový ochoz na skokanském můstku. Jsou zde zastoupeny i mnohé další sporty od plavání po climbing.

V červenci je Lomnice spojena s Krkonošským maratónem, závodem horských kol. Kultura je dosud silně udržována při životě a její památky, především z 18. a 19. století, čekají na vaši pozornost- hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele nebo morový sloup zasvěcený Panně Marii se sice vztahují k bolestné části života, ale vyprávějí i o lidské naději a nutnosti smíření se s osudem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy