Perly Krkonoš? Harrachov, Špindlerův Mlýn a spol.

JKab
7. 2. 2012 17:26
Je osvěžující vyjet si tam, kde sníh rychle napadne a jen tak se nerozpustí, jako například v Krkonoších.
Foto: Ludvík Hradilek

Zasněžené Krkonoše jsou tradiční příležitostí pro sportovce a v místní krajině si najde to své nejeden nadšenec na lyžích nebo na bobu využívající lanovku a další zařízení. Místní můstky byly, konec konců, nedávno svědky klání Světového pohárů skokanů na lyžích.

Takové události se zde již v minulosti nejednou odehrály a není důvod se domnívat, že by se tady nekonaly další podobné akce. Harrachov těží ze své historie co se dá - můžete zde navštívit muzeum skla, hornictví i lyžování. Ve své malebnosti má Harrachov všechny krásy venkovského osídlení, ale zároveň překypuje zajištěním normálního malého města, nemluvě o pohostinnosti místních obyvatel a obchodníků.

Na každém kroku nalezneme stylové hotely, restaurace, bistra a pochopitelně i ono typické pro horská střediska "Zimmer frei". Ceny ubytovacích středisek se zde za noc pohybují v hotelích od 500 do 2000 korun, v pensionu můžete ubytování získat i za pouhé tři stokoruny a úplně nejlevnější jsou apartmány, jejichž ceny začínají na pouhých sto korunách za noc.

Nejen na sjezdovce živ je turista

Půldruhého kilometru od Harrachova vytváří říčka Mumlava proslulý Mumlavský vodopád - procházku je možno absolvovat dlouhou i velice krátkou trasou. Delší procházka vede krásným hlubokým lesem s udržovanou lesní cestou. Všude máme to, co chybí obyvatelům měst: je tu totiž pravé a nefalšované lesní ticho.

Foto: SAJ Harrachov

Druhou procházku k Mumlavským vodopádům absolvujeme městem až k autobusovému nádraží, dále jdeme širokou cestou vhodnou i pro jízdu automobilem. I v závěru této procházky se setkáváme s efektem lesního ticha, ale ta první ho má daleko více. Je to tak jedna z příležitostí, jak se seznámit s místními lesy, kde lze v létě nádherně houbařit.

Co se dalšího poznávání krajiny týče, z centra Harrachova si najdete několik směrů, které si rychle zapamatujete a oblíbíte natolik, že se budete chtít pravidelně vracet, alespoň na týdenní pobyt.

Alpská idylka v Krkonoších

Obklopen Krkonošskými horami se vzduchem snad ještě čistším než má Harrachov, působí Špindlerův Mlýn jako vystřižený pokud ne přímo z pohádky, tak alespoň z alpské idylky. Pokud jste přemýšleli o dovolené v Rakousku nebo Švýcarsku, rozmyslete si, jestli si nechcete takřka identickou atmosféru užít v tomto horském městečku.

Historie názvu obce působí jako něco ze Švejka nebo z kocourkovských příběhů, byť neznalost tentokrát projevila rakouská byrokracie. Počátkem devatenáctého století poslali občané městečka tehdy známého jako Svatý Petr žádost císaři pánu o povolení ke stavbě kostela. Petice byla podepsána dle místa shromáždění v Špindlerově mlýně. Následně přišlo povolení na stavbu v obci jménem Špindlerův Mlýn a nešťastníci městečko raději přejmenovali, než aby komplikovali úřední proces.

Foto: Humlnet

Stejně jako další krkonošská střediska je Špindlerův Mlýn uzpůsoben k potřebám provozovatelů zimních sportů. Čtyři lyžařské rezorty (Svatý Petr, Medvědín, Horní Mísečky, Labská) vám zajistí víc jak 25 kilometrů upravených sjezdovek a místní jsou připraveni na přijetí velkého davu - celková místní lůžková kapacita se pohybuje kolem 10 tisíc lůžek a 14 lanovek a vleků je schopno za hodinu přepravit až 17 500 lyžařů za hodinu.

Město nabízí řadu zábavných aktivit  v sezóně i mimo sezónu: letní bobovou dráhu, projížďky v kočárech tažených koňmi, paragliding, tenis, squash, sportovní střelnice, minigolf a řadu podobných aktivit, které se postarají o zábavu mužů, žen i dětí, i když samotná vlídná tvář městečka na řece Labi a okolí vás zbaví stesku po životu ve větších městech.

Z kulturních památek je zde nutné zmínit kostel Svatého Petra a Pavla, o němž vlastně již byla řeč. Když inspiroval ke změně názvu bylo by těžkým hříchem ho nenavštívit a právě proto byste se do něj měli jít vyzpovídat!

Krakonošovy radovánky v Rudníku

Jak napovídá název, obec byla založena především na těžbě rudy. Stříbro, zlato, železo a měď začali těžit Češi společně s Němci již ve 13. století.

Sportovní tradice ve městečku není zas až tak velká, jako v Harrachově nebo Špindlerově Mlýně, nicméně radní v moderní době také posvětili výstavbu lyžařských tratí a letos se zde uskuteční 4. ročník lyžařských závodů Krakonošovy radovánky. Lyžaři v přilehlých obcích udržují celkově 51 kilometrů běžeckých tratí.

Ubytovat vás zde mohouce třech větších hotelech/penzionech a můžete si prohlédnout několik památek v různém stádiu zachovalosti (starý pivovar, kostel sv. Václava, kostel sv. Martina, sousoší Kalvárie aj.).

Lomnice nad Popelkou a slavné suchary

Město známé především svými proslavenými suchary může návštěvníkům poskytnout i příležitost ke sportu - místní lyžařská běžecká trať je dlouhá asi 20 kilometrů a lyžařský areál má volně přístupný vyhlídkový ochoz na skokanském můstku. Jsou zde zastoupeny i mnohé další sporty od plavání po climbing.

V červenci je Lomnice spojena s Krkonošským maratónem, závodem horských kol. Kultura je dosud silně udržována při životě a její památky, především z 18. a 19. století, čekají na vaši pozornost- hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele nebo morový sloup zasvěcený Panně Marii se sice vztahují k bolestné části života, ale vyprávějí i o lidské naději a nutnosti smíření se s osudem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy