Z válečného veterána hvězdou fotografie. Od úmrtí Josefa Sudka uplynulo 40 let

ČTK Tomáš Vocelka ČTK, Tomáš Vocelka
14. 9. 2016 9:00
“Kus ramene a pravou ruku urvala mu první světová válka. Nikdy o tom nemluvil. Když rukoval na vojnu, byl vyučený knihař. Když se vrátil, nebyl nic. Ze zlé nutnosti učil se fotografem, ale toto řemeslo si zamiloval a vyučil se mu mistrně,” napsal básník Jaroslav Seifert o jednom z nejslavnějších českých fotografů Josefu Sudkovi. Zítra (ve čtvrtek 15. září) uplyne 40 let od Sudkovy smrti.
Josef Sudek (17. 3. 1896 – 15. 9. 1976)
Josef Sudek (17. 3. 1896 – 15. 9. 1976) | Foto: Charles Sawyer (Galerieroudnice.cz)

Stejně jako byl Seifert básníkem slova, byl Sudek básníkem obrazu. Společně s Františkem Drtikolem, Jaroslavem Rösslerem a Jaromírem Funkem patřil k nejuznávanějším fotografům meziválečného období.

Sudek se narodil v Kolíně 17. března 1896. Před válkou pracoval jako knihař v Nymburce, v jednadvaceti letech jej na italském bojišti zasáhla granátová střepina do pravé paže. O ruku nakonec přišel. Sudek skončil v pražské Invalidovně a právě tam vznikl jeden z jeho prvních fotografických cyklů.

V roce 1920 se stal členem Klubu fotografů-amatérů a Spolku výtvarných umělců Mánes a v roce 1922 jej přijali na grafickou školu. O dva roky později už spoluzakládal Českou fotografickou společnost a v roce 1927 si otevřel vlastní ateliér a živil se jak reklamní, tak portrétní a krajinářskou fotografií.

Z technicky dokonalých snímků Josefa Sudka vyzařují harmonie, krása a klid. Jeden z největších českých fotografů zachycoval obyčejné předměty, které v zastřeném světle vypadají jako nadpozemské. Větve stromů, zapomenutá zákoutí, povadlé květiny, déšť. Sudkovy fotografie dokumentují zaujetí pro světlo ve všech jeho prchavých podobách.

Ve své tvorbě byl Sudek veliký perfekcionista. Úzkostlivě promýšlel kompozice, pokud nebyl spokojený s výsledkem, vracel se stále na stejná místa a záběry mnohokrát opakoval. V momentě, kdy cítil, že nastal pro snímek ten správný moment, říkal, že slyší, jak "hudba hraje". Hudba byla ostatně jeho druhou životní vášní.

Josef Sudek
Josef Sudek | Foto: Aktuálně.cz

Přes tělesný handicap používal těžké staré fotoaparáty a postupem času zcela upustil od zvětšování snímků – vytvářel kontaktní fotografické kopie z velkoformátových negativů. Levou rukou zvládl obstarat všechno – od zakládání filmu přes expozici až po vyvolávání snímků.

Nejvýznamnější fotografie vytvářel od 40. let – kromě panoramatických vedut (Praha, Mostecko) jsou to portréty a lyrická zátiší, například cyklus Okno mého ateliéru, Procházka po mé zahrádce, cyklus Zátiší, Malostranský hřbitov, Vzpomínka na pana kouzelníka, Skleněné labyrinty nebo Velikonoční vzpomínky.

Příběh poslední fotky, která zachycuje slavného fotografa

Sudek se jen výjimečně účastnil vernisáží svých výstav. Jednu z mála výjimek udělal v srpnu 1976. Přijel na výstavu v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Dohlédl na instalaci snímků, vernisáže samotné se pak přímo nezúčastnil, ale potajmu ji sledoval z malého balkónu galerie. Americký novinář a fotograf Charles Sawyer měl to štěstí, že se mu Sudka v této neobvyklé situaci podařilo vyfotit. Vznikl tak snímek, který je zobrazen v úvodu tohoto článku. Byla to zároveň jedna z posledních Sudkových fotografií, krátce poté totiž zemřel.

Jeho pozůstalost spravuje Uměleckoprůmyslové muzeum, které od roku 1995 provozuje Galerii Josefa Sudka v jeho posledním bydlišti na Hradčanech – v domě U Kamenného sloupu. Jako výstavní prostor slouží i replika Sudkova ateliéru na pražském Újezdě, která byla postavena v roce 2000.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy