Pátku 13. se bát nemusíte, tvrdí pojišťovny

Report
13. 3. 2009 12:02
Praha - Věříte, že v pátek třináctého vás jistě nemine něco hrozného? Podle statistik vám hrozí dokonce menší nebezpečí než jiné dny.

Například Česká pojišťovna v poslední pátek 13. evidovala mnohem méně škod než v jiné dny.  Zatímco loni se průměrný počet hlášených úrazů pohyboval kolem pěti set denně, v pátek 13. června jich pojišťovna zaznamenala jen 393.

Podle pojišťoven vám nehrozí ani úraz, ani škoda na majetku nebo dopravní nehoda. Pátek 13. přinesl nadprůměrné škody jen v jedné oblasti.

"Jediným druhem škody, která se vyskytuje v pátek 13. nadprůměrně, jsou škody vodovodní, kterými jsou vytopené domácnosti, prasklé vodovodní roury a podobně," uvádí vrchní ředitel odboru likvidace pojistných událostí České pojišťovny Marek Orawski.

Pojišťovny připomínají, že smůlu obvykle nenosí dny, ale živelné katastrofy. Minulý rok se tak stal nejtragičtějším dnem 1. březen, kdy rekordní počet škod na našem území způsobila vichřice Emma.

Pozor na neurotiky

V tom, že by pátek 13. neměl být nijak nebezpečný, se s pojišťovnami shodují i astrologové. Každý pátek 13. je totiž podle astrologů zcela jiný, a to podle postavení hvězd a konstelace planet. Tento pátek má být náročný pro citlivé jedince.

"Lze tedy předpokládat, že mnozí řidiči budou netrpěliví, budou spěchat více než obvykle a ke zvýšené četnosti nehod přispěje také časté selhání techniky," uvádí astrolog Richard Stříbrný.

Pokud vás ani toto zjištění neuklidnilo a pátku 13. se nadále obáváte, nejste sami. Podle průzkumů na některé pověry věří až 70 procent lidí. A právě ta o nešťastném pátku třináctého je jednou z nejrozšířenějších.

Ještě více lidí věří na to, že jim smůlu přinese černá kočka, která jim přeběhne přes cestu, nebo rozbité zrcadlo. Pátek 13. ale zůstává třetí nejrozšířenější pověrou, na kterou lidé věří.

Astrologové ani pojišťovny však nikoho nenabádají ke ztrátě ostražitosti. V pátek 13. sice nehrozí větší nebezpečí než obvykle, nepozornost se ale nevyplácí žádný den v roce.

Příkladem může být smolný pátek 13. ženy z Náchoda, která si zabouchla klíče a musela do domu vlézt otevřeným oknem v prvním patře. Při tomto pokusu ale vypadla z okna a zlomila si vřetenní kost a vymkla kotník.


 

Právě se děje

Další zprávy