Pasažéři v šoku: Měl s nimi letět opilý pilot

ČTK ČTK
3. 2. 2009 10:25
Moskva - Jakmile cestující letu ruských aerolinek Aeroflot z Moskvy do New Yorku uslyšeli hlas kapitána, nemohli se zbavit dojmu, že je něco špatně.
Pilotní kabina Boeingu - ilustrační foto
Pilotní kabina Boeingu - ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Už v rodné ruštině pilot tak špatně artikuloval, že mu nebylo skoro rozumět, a v angličtině byl jeho projev už vůbec nesrozumitelný.

Cestující odmítli s pilotem v takovém stavu letět a neuklidnili se, dokud Aeroflot posádku Boeingu 767 nevyměnil - po tříhodinovém čekání. S příběhem z konce loňského prosince dnes seznámil své čtenáře list The Moscow Times.

Jeho reportér se shodou okolností na palubě letounu nacházel, podobně jako jedna celebrita, skandály opředená dcera někdejšího petrohradského starosty Ksenija Sobčaková.

Aeroflot nejprve ujišťoval, že pilot byl naprosto v pořádku a že cestující jen podlehli "hromadné psychóze".

Tři týdny po incidentu Aeroflot připustil, že kapitán mohl bezprostředně před letem utrpět záchvat mrtvice, avšak stále trvá na tom, že v pilotově krvi nebyl alkohol.

Uklidím se do koutku, sliboval prý pilot

Stovka cestujících se ale podepsala pod prohlášení, že pilot byl opilý.

"První, co mě napadlo, bylo, že ten chlápek je opilý. Tak komolil slova, že se nedalo poznat, jakým jazykem mluví," svěřila se jedna z cestujících.

"Nemyslím si, že Rusové nedokážou poznat, jak vypadá opilec," poznamenala další pasažérka.

Pilot měl podle ní "krvavé oči", nemohl se udržet na nohou a cestujícím sliboval, ať se neznepokojují, že na palubě jsou tři další piloti a on se řízení ani nedotkne, jen se uklidí do koutku.

Naopak zkušený pilot Oleg Smirnov nevěří, že by se cosi takového mohlo stát. Opilý by za knipl transatlantického letu podle něj mohl usednout jen blázen.

Nedokázal říct: Let potrvá

Totéž si mysleli i v kanceláři Aeroflotu, když jim znepokojení cestující začali z paluby letadla telefonovat se stížnostmi na kapitána. "Řekli mi, že není možné, aby pilot byl opilý, a zavěsili," řekla Taťjana Voroncovová.

Posádka byla vyměněna až poté, co na všechny strany začala telefonovat mediálně dobře známá Sobčaková. Ta v rozhovoru pro stanici Echo Moskvy připustila, že sice není s to prokázat pilotovu opilost, ale své role nelituje.

"Ten muž nebyl ve stavu pilotovat. Pokoušel se třikrát vyslovit 'let potrvá...' Ten už letadlo pilotovat nebude."

Kapitán Alexandr Čeplevskij se k nařčením nevyjádřil. Podle aerolinek se momentálně nachází na léčení a není jasné, kdy a zda se vrátí do práce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy