Papež odsoudil páry, které mají místo dětí jen domácí mazlíčky. Lidstvo vymře, varuje

Magazín Magazín
7. 1. 2022 9:37
Papež František zkritizoval páry, které si namísto dětí pořizují domácí mazlíčky. Hlava církve je přesvědčená, že se chovají sobecky, protože pokud se mladí lidé budou vzdávat rodičovství, lidstvo začne vymírat a civilizace tím bude trpět. Těm, kteří vlastní děti mít nemohou, doporučil, aby nějaké adoptovali.
Papež František s papouškem
Papež František s papouškem | Foto: Profimedia.cz

Papež se nad nezodpovědnými mladými páry rozohnil ve středu, když ve Vatikánu promlouval k věřícím o významu svatého Josefa, Ježíšova pozemského otce. Josefovo rozhodnutí ujmout se božího syna narozeného z neposkvrněného početí Panny Marie označil za nejvyšší projev lásky. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.

"Dnes naopak vidíme spoustu lidí, kteří děti vůbec nechtějí nebo si říkají, že budou mít jedno a to stačí. Mnoho párů si namísto potomků pořídí dva psy nebo dvě kočky a myslí, že jim to děti nahradí. Chápu, že to může znít legračně, ale takhle vypadá současná realita," prohlásil František a vzápětí upozornil na rizika takového přístupu.

"Tohle popření otcovské a mateřské role naši společnost oslabuje, bere nám naši lidskost. Dochází ke stárnutí populace a naše domovská planeta úbytkem dětí trpí," zdůraznila hlava katolické církve, k níž se hlásí více než miliarda věřících. Lidem, kteří vlastní děti mít nemohou, pak doporučil, aby zvážili adopci sirotků, a našli tak podobnou odvahu jako svatý Josef.

"Podívejte se, kolik dětí po celém světě čeká, až se jich někdo ujme. Samozřejmě že rozhodnutím stát se rodičem jde člověk vždycky do rizika, ať už dítě sám zplodí, nebo si nějaké přisvojí. Mnohem více však riskují ti, kteří děti úplně odmítají, kteří ve fyzické i duchovní rovině popírají své otcovství a mateřství," řekl papež.

Přestože František v rámci katolické církve reprezentuje spíše progresivní názorový proud, jeho poslední vyjádření nejsou tak překvapivá, jak se může zdát. Odpovídají katolickému učení, které vždycky vyzdvihovalo důležitost rodin vychovávajících děti a varovalo před negativními demografickými důsledky nízké porodnosti. Z úst samotného papeže navíc narážky na páry, které před dětmi upřednostňují domácí mazlíčky, poprvé zazněly už v roce 2014.

To ovšem neznamená, že by František ke zvířatům choval nepřátelský vztah. V uplynulých letech se nechal fotografovat se psy, medvídkem koala, tygrem, ptáky i jehňátkem.

Mohlo by vás zajímat: Celibát dává svobodu, pro vztah s Bohem se musíte obětovat, říká Čech ve službách papeže

Cesta ke kněžství je těžko sdělitelná, člověk si odepře rodinu, ale mnohem důležitější je, na kolik vnímá vztah s Bohem a co je schopen mu obětovat. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 3 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy