Pandemie je poslední hřebík do rakve formálnímu oblečení. Lidé pracují radši v pyžamu

ČTK ČTK
11. 7. 2020 18:02
Hrozí konec pánským oblekům šitým na míru, pouzdrovým šatům i vysokým podpatkům? Nová realita práce z domova rychle přeměnila módní kodex oblečení do práce, což dělá problémy prodejcům formálního kancelářského oblečení.
Foto: Shutterstock

Ve středu požádala o soudní ochranu před věřiteli společnost Brooks Brothers, která prodávala pánské oblečení a na trhu působila 202 let. Za tu dobu oblékla 40 amerických prezidentů a byla synonymem klasického vzhledu bankéře z Wall Street. Důvodem bankrotu firmy byl propad poptávky po oblecích v době pandemie, píše web CNN.

Společnost Ascena Retail Group, která vlastní oděvní řetězce Ann Taylor a Lane Bryant, zvažuje všechny možnosti, jak se udržet nad vodou, když její podnikání tvrdě zasáhl propad nákupů oděvů, včetně oblečení do kanceláře. Ascena plánuje uzavřít nejméně 1200 obchodů, které má v USA, Kanadě a Portoriku na 2800 místech.

Protože stále více pracovních hovorů a jednání se koná z pohodlí domova, oblečení je mnohem uvolněnější. Pozvolný odklon od formálního oblečení ale trvá už roky. Zaměstnavatelé v některých "upnutějších" odvětvích, jako jsou finanční služby, totiž soutěží o talenty s technologickými podniky, které mají svou vlastní, uvolněnější firemní kulturu.

Pandemie by ale mohla ukončit formality navždy. "Bankrot Brooks Brothers je opravdu neuvěřitelný," říká newyorská stylistka Jessica Cadmusová, jejíž klienti pracují většinou ve finančním sektoru. Cadmusová pracovala v Brooks Brothers na začátku své kariéry.

"Skutečnost je taková, že trendy v oblečení do práce už se nějaký čas mění a pandemie byla bohužel posledním hřebíkem do rakve," dodává. Podle Cadmusové ještě před pandemií dávali její klienti stále více přednost v oblékání do práce uvolněnějšímu vzhledu a rostl zájem o méně formální oblečení, označované jako casual.

I ležérnost může být stylová

Banka Goldman Sachs loni oznámila, že její zaměstnanci se mohou začít oblékat do kanceláře ležérněji. Tato firma z Wall Street přitom vždy upřednostňovala košile s límečkem a obleky.

"Když vypukl covid-19 a lidé byli nuceni zůstat doma, nákup formálního oblečení do práce se úplně zastavil," pokračuje Cadmusová. Velká část jejích klientů nyní klade důraz na vkusné neformální domácí oblečení, u kterého je hlavní pohodlí. Muži chtějí nové košile, ale ne kalhoty, ani obleky či obuv. Ženy pak místo šatů a kostýmů chtějí náhrdelníky, náušnice a brože, aby vypadaly dobře při videohovorech.

Někteří lidé se dokonce ani nepřevlékají z pyžama. V červnovém průzkumu společnosti NPD řeklo 47 procent dotazovaných, že během pandemie nosí doma téměř celý den stejné oblečení a asi čtvrtina uvedla, že přes den dávají přednost sportovnímu oblečení, neformálnímu oblečení na doma nebo oblečení na spaní. "Lidé se zjevně během dne nechtějí několikrát převlékat, zejména za těchto okolností," poznamenala analytička oděvního průmyslu z NPD Maria Rugolová.

Také stylistka Nicola Harrisonová, mezi jejíž klienty patří lidé z finančního sektoru a dalších odvětví, přiznává, že oblečení do práce je teď méně elegantní. Sama je ale proti tomu. Mužům podle ní dává oblek a elegantní ležérní sako dokonalý profesionální vzhled, zároveň ukryjí i mnoho nedostatků. Pro ni je styl casual do určité míry přijatelný. Tmavé džíny, košile a sako jsou přijatelné. Rozhodné "ne" ale říká špatně padnoucím polokošilím nebo oblečení z doby na vysoké škole.

"Aby vám to padlo, je důležité i při ležérním vzhledu, dokonce i při volání přes Zoom," říká Harrisonová. "Jednou věcí, kterou za všech těch šíleností, které se teď ve světě dějí, můžete mít pod kontrolou, je váš vzhled. Tak proč byste se ho měli vzdát?"

Video: Dámy se na sítích v karanténě baví novou výzvou

Šaty dolů a sleduj ten výraz. Dámy se na sítích baví novou výzvou | Video: TikTok, Twitter, Instagram, YouTube
 

Právě se děje

před 4 minutami

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy