Osmiletá dívka vydala knihu o černošské pirátce. Mrzelo ji, že chudší děti neumí číst

Magazín Magazín
11. 12. 2020 13:06
Americká dívka po prvním dnu ve školce s lítostí zjistila, že mnoho jejích spolužáků neumí číst. Spolu s rodiči pak přišla na to, že děti od čtení odvádí fakt, že se v knížkách neobjevuje dost černošských postav. Proto nakonec ještě před osmými narozeninami napsala vlastní dětskou knihu, a podporuje tak šíření gramotnosti mezi dětmi ze sociálně slabších rodin.
Osmiletá Selah (na fotce vlevo vedle své sestry) píše příběhy o pirátské princezně Penelopě, a pomáhá tak mezi americkými dětmi šířit gramotnost.
Osmiletá Selah (na fotce vlevo vedle své sestry) píše příběhy o pirátské princezně Penelopě, a pomáhá tak mezi americkými dětmi šířit gramotnost. | Foto: Khalil Thompson

Když se dnes osmiletá Američanka Selah Thompsonová v roce 2017 po prvním dnu ve školce vrátila domů, mrzelo ji, že mnoho jejích spolužáků ve srovnání s ní zatím neumí číst. "Vzali jsme to jako příležitost dceři vysvětlit, že děti pocházejí z různých prostředí a ne všechny mají tak dobré socioekonomické zázemí jako ona," zavzpomínal pro stanici CNN dívčin otec Khalil Thompson.

Selah tehdy s problémem chtěla něco dělat. Její rodiče si proto udělali rešerši, při které například zjistili, že až 85 procent mladistvých v nápravných zařízeních je negramotných a dvě třetiny amerických žáků, kteří se do konce čtvrté třídy nenaučí pořádně číst, skončí ve vězení nebo na státní podpoře.

To Selah a její rodiče Khalila a Nicole Thompsonovy přivedlo k nápadu založit neziskovou organizaci The Empowered Readers Literacy Project, jejímž cílem je pomoct v sociálně slabších rodinách vybudovat čtenářské návyky a zažehnout u dětí zájem o knihy.

Když organizace před dvěma lety uspořádala v Atlantě pochod na podporu gramotnosti, zúčastnilo se ho 2400 dětí a rodičů. "Uvědomili jsme si, že jsme narazili na otázku, která dělá starosti mnoha Američanům. Negramotnost vede k mnoha dalším sociálním problémům, a když s ní něco uděláme, může to mít velký dopad," vyzdvihl Khalil Thompson.

Spolu se svou manželkou brzy pochopil, že jednou z překážek, které sociálně znevýhodněné děti odvádí od čtení, je nedostatečné zastoupení Afroameričanů mezi postavami v dětských knížkách. "Pokud děti v knížkách nebudou nacházet postavy, které jsou jako ony, pak čtení nikdy nepropadnou," zdůraznila Nicole Thompsonová.

I hlas dětí může být slyšet

Právě proto se malá Selah rozhodla napsat knížku, jejíž hlavní postavou bude pirátská princezna Penelopa, Afroameričanka, která vypadá úplně jako ona a taky s ní sdílí zájem o vesmír a vědecké objevy. Většina rodičů by v takové situaci pravděpodobně nevěřila, že jejich dítě plán vydat knihu myslí vážně, Thompsonovi ale v nápadu viděli velký potenciál.

Po téměř dvou letech shánění financí příběh pirátky Penelopy loni v listopadu skutečně vyšel. Nezisková organizace The Empowered Readers Literacy Project zároveň dodnes rozdala na osm tisíc výtisků této i dalších dětských knížek sociálně slabším rodinám. "To, že se Selah povedlo napsat vlastní příběh, může dát dětem po celém světě naději, že jejich hlas může být slyšet stejně jako hlas dospělých," řekl dívčin otec.

Když se letos kvůli pandemii koronaviru přerušily všechny čtenářské akce, které nezisková organizace po Spojených státech pořádala, přemýšleli Thompsonovi, jak projekt udržet při životě. Malá Selah tehdy covid přirovnala ke třpytkám, které, když se jednou dostanou do vzduchu, jsou všude a člověk se jich nemůže zbavit.

Rodičům tahle metafora přišla jako dobrá startovní čára pro pokračování první knihy, a tak teď těsně před Vánoci vydává osmiletá Američanka novinku o pirátce Penelopě a havárii se třpytkami. "Lidé dobře vědí, jak důležité je, aby literatura ukazovala, že je náš svět rozmanitý, a aby to viděly i jejich děti. Snažíme se aspoň trochu přispět k vyléčení zranění, s nimiž se naše země potýká," dodala dívčina matka.

Mohlo by vás zajímat: Čtěte sami a čtěte i svým dětem. Vyplatí se to, říká Arnošt Goldflam

Myslím, že čtení člověka pozvedá, rozšiřuje obzor, obohacuje. Ať už člověku někdo předčítá, třeba v dětství, nebo potom si čte i sám, říká Goldflam. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy