Nepříliš známá hi-tech budova Pražského hradu. V oranžerii se pěstují i citrusy

Tv Architect
1. 11. 2020 11:28
Hi-tech skleník, který sám ví, kdy vyvětrat, zalít rostliny nebo zatáhnout žaluzie. Moderní stavba vznikla na popud Olgy Havlové a nahradila starý objekt z 50. let. Uvnitř jsou stále patrné zdi původní oranžerie z dob renesance i např. kašna dvorního Masarykova architekta Jože Plečnika. O návrh moderní budovy se postarala architektka Eva Jiřičná.
Hi-tech skleník, který sám ví, kdy vyvětrat, zalít rostliny nebo zatáhnout žaluzie. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Moderní skleník a nejmladší objekt Královské zahrady navrhla v roce 1999 architektka Eva Jiřičná. Prosklená stavba je dlouhá 90 metrů a podpírá ji konstrukce z nerezové oceli.

"Uvnitř se zachovaly fragmenty původní zdi renesanční oranžerie a také dvě kašny. Jedna je Plečnikova a nacházela se původně v pavilonu Ptačinec v Jižních zahradách, druhou kašnu vytvořil architekt Otto Rothmayer se soškou Bedřicha Stefana. Celá stavba vznikla za finančního přispění Kanaďanky Jennifer Allen Simmons, která se přátelila s Olgou Havlovou a ta ji právě požádala, aby přispěla na stavbu skleníku Pražského hradu," vysvětluje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Podívejte se také na díl TV Architect, který se věnuje záložní nemocnici ve Hředlích


Moderní skleník nahradil původní a už nevyhovující objekt z 50. let 20. století. Ještě dříve zde ale stála oranžerie ještě z doby Rudolfa II.

"Nová oranžerie je rozdělena na tři sekce. V té střední se rehabilitují rostliny, které byly umístěny v kancelářích a zde se zotavují. V té zadní sekci jsou speciální manipulační stoly, které se používají pro menší květiny. Celý ten systém je jeden velký stroj, automaticky se podle sond otvírají vzduchotechnická zařízení, spouštějí se žaluzie nebo rozsvěcí světla," popisuje Lukeš.

Nyní se zde opět pěstují teplomilné rostliny, dokonce i citrusy. V letních měsících je skleník zpřístupněn také veřejnosti.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy