Nepříliš známá hi-tech budova Pražského hradu. V oranžerii se pěstují i citrusy

Tv Architect
1. 11. 2020 11:28
Hi-tech skleník, který sám ví, kdy vyvětrat, zalít rostliny nebo zatáhnout žaluzie. Moderní stavba vznikla na popud Olgy Havlové a nahradila starý objekt z 50. let. Uvnitř jsou stále patrné zdi původní oranžerie z dob renesance i např. kašna dvorního Masarykova architekta Jože Plečnika. O návrh moderní budovy se postarala architektka Eva Jiřičná.
Hi-tech skleník, který sám ví, kdy vyvětrat, zalít rostliny nebo zatáhnout žaluzie. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Moderní skleník a nejmladší objekt Královské zahrady navrhla v roce 1999 architektka Eva Jiřičná. Prosklená stavba je dlouhá 90 metrů a podpírá ji konstrukce z nerezové oceli.

"Uvnitř se zachovaly fragmenty původní zdi renesanční oranžerie a také dvě kašny. Jedna je Plečnikova a nacházela se původně v pavilonu Ptačinec v Jižních zahradách, druhou kašnu vytvořil architekt Otto Rothmayer se soškou Bedřicha Stefana. Celá stavba vznikla za finančního přispění Kanaďanky Jennifer Allen Simmons, která se přátelila s Olgou Havlovou a ta ji právě požádala, aby přispěla na stavbu skleníku Pražského hradu," vysvětluje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Podívejte se také na díl TV Architect, který se věnuje záložní nemocnici ve Hředlích


Moderní skleník nahradil původní a už nevyhovující objekt z 50. let 20. století. Ještě dříve zde ale stála oranžerie ještě z doby Rudolfa II.

"Nová oranžerie je rozdělena na tři sekce. V té střední se rehabilitují rostliny, které byly umístěny v kancelářích a zde se zotavují. V té zadní sekci jsou speciální manipulační stoly, které se používají pro menší květiny. Celý ten systém je jeden velký stroj, automaticky se podle sond otvírají vzduchotechnická zařízení, spouštějí se žaluzie nebo rozsvěcí světla," popisuje Lukeš.

Nyní se zde opět pěstují teplomilné rostliny, dokonce i citrusy. V letních měsících je skleník zpřístupněn také veřejnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy