I peklo jednou zamrzne. Apple umožní, abyste si iPhone opravili sami, pošle i díly

Magazín Magazín
19. 11. 2021 13:31
Společnost Apple se nyní rozhodla umožnit to, co dlouhodobě odmítala a vůbec to nepřicházelo v úvahu. Od příštího roku dovolí, aby si zákazníci své telefony v případě poškození opravili sami doma, pošle jim k tomu dokonce i originální díly, nástroje a návod. Novinka se bude nejprve vztahovat na iPhone 12 a 13.
Nejprve bude možné opravovat jen iPhone 12 a 13.
Nejprve bude možné opravovat jen iPhone 12 a 13. | Foto: Reuters

Služba nazvaná Self Service Repair bude dostupná od začátku příštího roku ve Spojených státech, během následujících měsíců by se pak měla postupně rozšířit do dalších zemí. Později by mělo být také možné doma opravovat notebooky Mac, sdělila americká rozhlasová stanice NPR

Technologický gigant uvedl, že chce umožnit těm, kteří se cítí na domácí opravy, aby tak mohli učinit. V první fázi projektu si budou moct kutilové pohrát s rozbitým displejem, kamerou a baterií, což jsou nejčastěji opravované komponenty. Další možnosti by měly postupně přibývat. 

V rámci služby vzniknou speciální e-shopy s názvem Self Service Repair Online Store, odkud si zákazníci budou moci objednat více než 200 náhradních dílů a nástrojů. Apple zároveň slibuje, že použité součástky bude vybírat zpět k recyklaci. 

S novinkou přichází poté, co začalo sílit tak zvané "hnutí za právo na opravu". Na firmy začíná být vyvíjen tlak, aby poskytovaly zákazníkům náhradní díly a umožnily jim opravit si zařízení svépomocí. Velká Británie již výrobcům elektroniky tuto povinnost uložila, Evropská komise se k tomu teprve chystá. 

Americká firma přitom proslula prodejem "zapouzdřených" zařízení, z nichž nelze vyjmout ani baterii. Doposud je možné iPhony oficiálně opravovat pouze v servisních střediscích Apple.

Vedení společnosti upozorňuje, že oprava v autorizovaných pobočkách bude pro velkou většinu zákazníků stále nejlepším řešením. Self Service Repair je prý určen technicky zdatným jedincům, kteří mají zkušenosti s opravami elektroniky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy