reklama
 
 

Opilí ptáci drancují americké město. Jsou jako Angry Birds, říká šéf místní policie

8. 10. 2018 12:31
Obyvatelé městečka Gilbert v americké Minnesotě se v posledních týdnech stále častěji setkávají s nepředvídatelnými ptáky, kteří při létání nedávají pozor na překážky a narážejí do automobilů i domů. Šéf místních policistů ve svém prohlášení vysvětlil, že opeřenci pojídají bobule, které letos zkvasily dřív než obvykle a zvířata jsou z nich opilá.

Policisté v městečku Gilbert v americkém státě Minnesota varují před skupinou podnapilých, kteří se v těchto dnech potloukají po ulicích a působí poněkud dezorientovaně. Tito delikventi ovšem nejsou místní teenageři, ale ptactvo.

"Obdrželi jsme několik stížností na ptáky, kteří vypadají, jako by byli pod vlivem alkoholu, protože zmateně nalétávají do oken domů a automobilů," napsal podle deníku Washington Post šéf lokálních policistů Ty Techar v prohlášení vydaném začátkem října. 

V něm dále vysvětlil, že se nejedná o vtip, ale že se ptáci skutečně opíjejí, protože jedí bobule, které kvůli letošním nečekaným podzimním mrazům zkvasily dřív než obvykle. "Podobné incidenty letos řešíme častěji také proto, že spousta ptáků odložila své stěhování na jih," dodal Techar.

Nejhůře se podle něj se zkvašenými plody vypořádávají mladší ptáci, protože jejich játra si s toxiny obsaženými v ovoci nedovedou poradit tak účinně jako játra dospělejších ptáků. "Ptáci by ale měli brzy vystřízlivět, takže není potřeba je tlačit do rukou vymahačů zákona," zažertoval šéf gilbertských policistů v závěru svého prohlášení.

Ty Techar chování opilých opeřenců přirovnal k vysmátým postavičkám z populární videohry Angry Birds i ke žlutému kanárkovi Tweetymu, který se po požití alkoholu chová, "jako by měřil tři metry a setkal se s kocourem".

S humorem celou situaci brali také někteří komentující v diskusi pod facebookovým příspěvkem policie. "Ptáci mají poprvé v historii šanci dostat se před Nejvyšší soud," napsal jeden z vtipálků.

Mnozí obyvatelé, kteří na opilce sami narazili, však problém berou vážně. Jedna žena na Facebooku policistům poděkovala, že jí konečně vysvětlili, co se to v Gilbertu děje, protože v uplynulém týdnu musela při řízení auta několikrát rychle dupnout na brzdu, a i tak skončilo sedm ptáků mrtvých na její kapotě.

"Ptákům logicky nemůžete dát dýchací test, takže jediný způsob, jak poznat, že jsou opilí, je jejich podezřelé chování. Létají níž než obvykle, do nepředvídatelných směrů a nedávají pozor na dopravu ani jiné překážky," řekl listu Washington Post ornitolog Matthew Dodder.

Nejvíc náchylní k opilosti jsou podle něj červenky, drozdi a brkoslavové, protože se při svých přípravách na zimní stěhování na jih často přejídají, aby si na cestu udělali dostatečné zásoby tuku.

Video: Čolci pod tlakem klimatických změn

Čolci pod tlakem klimatických změn | Video: Akademie věd ČR |  04:09

autor: Magazín | 8. 10. 2018 12:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama