Doma pekla chleba, pak si uprostřed pandemie otevřela pekařství. Lidé tu stojí frontu

ČTK ČTK
24. 3. 2021 17:30
Sophia byla v domácí karanténě od loňského března a tehdy začala vyrábět kváskový chléb. O rok později už má v Londýně vlastní pekařství a spokojené zákazníky. "Vždycky jsem to zvažovala, ale dosud jsem nikdy neměla odvahu," řekla agentuře AFP.
Sophia Suttonová-Jonesová  a její manžel Jess
Sophia Suttonová-Jonesová a její manžel Jess | Foto: Profimedia.cz

Na konci března 2020 Británie zasažená epidemií covidu-19 vstoupila do své první uzávěry. Dcera pekaře Sophia Suttonová-Jonesová upekla pecen chleba pro souseda, který nemohl vycházet ven.

"Pověděl o tom svým přátelům a za chvíli u našich dveří stála fronta dvanácti lidí," vzpomíná s úsměvem 29letá žena po boku o rok mladšího manžela Jesseho. V jejich pekařství zatím pracuje šest lidí, vyndávají z pece horké bochníky chleba, plní pult pečivem a krájí dorty plné krému.

Pekařství Sourdough Sophia
Pekařství Sourdough Sophia | Foto: Profimedia.cz

Domácnost Sophie a Jesseho brzy zasypala mouka. "Z našeho obýváku se stalo pekařství, z pokoje pro hosty sklad. Pokud byste chtěli využít náš pokoj pro hosty, museli byste spát na pytlích mouky!" vysvětluje Sophia.

O několik týdnů později manželský pár, který před epidemií prodával doplňky do kuchyně přes internet, začal pečivo na kole rozvážet po londýnské čtvrti Crouch End a okolí. Největší úspěch slaví kváskový chleba, který se pro Brity stal opravdovou vášní.

Během uzávěry se pekařští začátečníci v Británii i jinde ve světě učili, jak upéct chleba dozlatova a s křupavou kůrkou. Své úspěchy i neúspěchy sdíleli na sociálních sítích. Dlouhé hodiny strávené doma byly ideálním okamžikem pro výrobu pečiva, jehož těsto se připravuje a zraje několik hodin.

"Je to nejstarší způsob výroby chleba. Během uzávěry bylo droždí nedostatkovým zbožím a lidé díky tomu zjistili, že lze pečivo vyrábět i jinak a že je to zdravější," vysvětluje Sophia. Kvásek snižuje glykemický index chleba, a ten je tak stravitelnější, poznamenala AFP.

Recept se v každém případě zdá být neodolatelný. Okamžitý úspěch přiměl manželskou dvojici spustit sbírku na založení pekařství v její čtvrti. Výsledná částka předčila očekávání: vybralo se 33 tisíc liber (téměř milion korun). Původní cíl byl přitom 25 tisíc liber (760 tisíc korun).

Pekařství Sourdough Sophia
Pekařství Sourdough Sophia | Foto: Profimedia.cz

Prodejna s přitažlivým růžovým vývěsním štítem a názvem Sourdough Sophia (doslova Kvásková Sophia) otevřel v lednu. Nestojí sice na hlavní obchodní třídě, kde je několik jiných pekařství, ale od samého začátku láká celé zástupy zákazníků. "Všechny jsem vyzkoušel a tady je chleba nejlepší," říká Ben Claypole, který trpělivě stojí ve frontě před obchodem se svým psem. Cení si také toho, že je to malá nezávislá prodejna.

Založit si vlastní firmu uprostřed pandemie byla pro matku malé dcery, které je 21 měsíců, velmi riskantní výzva. Každý den pracovala 14 hodin, ale ničeho nelituje. "Vidět, že si lidé cení toho, co jsem vyrobila, je skvělé. Karanténa donutila lidi přemýšlet o vlastních prioritách, myslet kreativně, opustit svou komfortní zónu. Řekli si: Co kdyby se mi něco stalo? Neměl bych si začít svůj sen plnit právě teď?" říká Sophia.

Mohlo by vás zajímat: Každý chleba je originál, na kvásek mluvím

Každý chleba, co upeču, je originál, když si ho z časových důvodů někde koupím, tak mě to dost vytrestá. Svůj kvásek beru všude s sebou, říká Kobéda. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 11 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hoří byt v patře domu, na místě je 8 zraněných, záchranáři aktivovali traumaplán. Podle hasičů je požár pod kontrolou

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy