Obyvatelé Říma dodržují zákaz nočního vycházení. Města se zmocnili hladoví divočáci

Magazín Magazín
6. 5. 2022 12:40
Obyvatelé čtvrtí na severu Říma si v posledních dnech musejí znovu zvykat na zákaz nočního vycházení. Mohou za to množící se útoky divokých prasat, která se poblíž hlavního města Itálie toulají už několik let. Jedné ženě dokonce bachyně při nedávné potyčce stála na hlavě, než ji zachránil její pes.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Podle nedávného doporučení místní samosprávy nemají lidé žijící v římské čtvrti Balduina po půl deváté večer opouštět bezpečí svých domovů. "Pokud vás v těchto hodinách divočáci napadnou a zraní, může se stát, že nebude poblíž nikdo, kdo by vám pomohl, a může trvat, než vás někdo najde," citoval deník The Guardian Gianlucu Sabina, který v oblasti bydlí.

Stejný problém řeší také oblast Aurelio na předměstí Říma. Zákaz vycházení tam podle předsedy sousedského sdružení Franca Quaranty začali dodržovat sami občané, protože komunální politici nedokázali přijít s účinnými opatřeními, jak incidentům s prasaty předejít.

"Co kdyby divočák nezaútočil na dospělého člověka, ale dítě? Už jenom kousnutí jeho velkými zuby může způsobit zranění, které vás může dostat do ohrožení života," zdůraznil Quaranta. "Prasata se dostávají blíž a blíž k lidem, a to nejen v noci. Často se procházejí po ulicích v kteroukoli denní dobu," doplnil Giovanni Mantovani, který vede sousedský spolek v Monte Mariu.

Zatím poslední obětí drzých zvířat se stala psychoterapeutka Marta Santangelová, kterou divočák překvapil u popelnic, když šla vyvenčit svého psa. "Bylo skoro jedenáct večer. Chtěla jsem vyhodit pytel s odpadky, když jsem si u kontejneru všimla malých prasátek. Vzápětí se za mnou ale pustila jejich matka. Asi se o mláďata bála, tak jsem rychle vzala psa do náručí a běžela jsem se schovat," popsala žena.

Pokus o útěk jí však nevyšel. Bachyně na ni zaútočila a srazila ji k zemi. "V jednu chvíli jsem cítila, jak mi jde po hlavě. Křičela jsem a můj pes mě začal bránit. Kolem pobíhalo sedm selátek, která mě ale nenapadla," vylíčila Santangelová. Kolemjedoucí motocyklista ženu následně zavezl do nemocnice, kde ji lékaři ošetřili drobná zranění na obličeji a koleně.

Vedení města v reakci na útok začalo stavět oplocení kolem národního parku, ze kterého se zvířata do Říma dostávají, a častěji vybírat popelnice v okolí hlavních přístupových bodů. Podle ochránců přírody divoká prasata na člověka útočí jen v případech, kdy mají pocit, že ohrožuje jejich potomky nebo zdroj potravy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy