Foto: Pět let od svatby Williama a Kate. Tak svatba následníka trůnu změnila tvář britské monarchie

Foto: Pět let od svatby Williama a Kate. Tak svatba následníka trůnu změnila tvář britské monarchie
29. dubna 2011, se westminsterská katedrála svatého Petra v Londýně stala dějištěm sňatku prince Williama a Catherine Middletonové.
Své zásnuby oznámili 16. listopadu 2010 v londýnském paláci Clarence House, který je sídlem Williamova otce, prince Charlese. Pár se zasnoubil během říjnové dovolené v Keni. William nejprve informoval královnu, svou babičku, a požádal také o povolení otce Kate Middletonové.
Zasnoubení bylo britskou veřejností již delší dobu očekávané, proto největší pozornost patřila zásnubnímu prstenu. Velký modrý safír osázený 14 diamanty totiž patřil Williamově matce Dianě, která si po vlastních zásnubách vybrala prsten z nabídky klenotnictví Garrard.
Catherine Elizabeth Middletonová se narodila v anglickém Readingu jako nejstarší dcera leteckého dispečera a letušky 9. ledna 1982. Vystudovala historii umění, několik let byla zaměstnána jako nákupčí módního řetězce Jigsaw, a později pracovala ve firmě svých rodičů. Má mladší sestru Philippu a mladšího bratra Jamese. Její rodiče vlastní úspěšný zásilkový obchod s potřebami pro pořádání společenských slavností. (na snímku rodiče Michael a Carole)
Foto: Reuters
ČTK ČTK, jaz
29. 4. 2016 9:00
Vzhledem k dlouhé známosti se Kate začalo říkat "Waitie Katie", Čekanka Katka. Ostatně příčinou jejich krátkého rozchodu v roce 2007 měla být právě její rozmrzelost nad tím, že William se tak dlouho nevyjadřuje. 29. dubna 2011 se Kate dočkala. Následník trůnu si vzal dceru leteckého dispečera a letušky, toho času podnikatelů v zásilkovém obchodě s potřebami pro pořádání společenských slavností.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy