Nezapomenutelné chvíle ze Soči. Příběhy, které vás dojmou

Nezapomenutelné chvíle ze Soči. Příběhy, které vás dojmou
Běžkař Antov Gafarov ošklivě spadl v semifinále sprintu a zcela si zničil lyži. Za každou cenu chtěl dojet do cíle, ale odloupnutá skluznice byla proti.
Na Rusa byl strastiplný pohled, zprvu se belhal s jednou funkční lyží a jednou hůlkou. Zželelo se ho kanadskému trenérovi Justinu Wadsworthovi, jenž za ním přispěchal s náhradní běžkou, aby alespoň symbolicky a mimo závod, leč důstojně mohl dojet do cíle. Dokonce mu pomohl cvaknout botu do vázání.
Anton Gafarov zdraví diváky a ti mu aplaudují. Oceňují tak jeho vůli symbolicky dojet závod, byť na lyži vypůjčené od kanadského trenéra. Pod videem na YouTube se rozpoutala velká diskuse, v níž přispěvatelé napříč národy a kontinenty oceňují toto gesto a vyzývají světové státníky, aby se z těchto dvou mužů poučili.
Ruský závodník potlačuje slzy po konci hořkého závodu. Do cíle, jak vidno, dojel na jedné své "Salomonce" a na jedné "Fischerce" zapůjčené na trati Kanaďanem Wadsworthem.
Foto: Reuters
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 2. 2014 20:41
Olympijské hry nepřinášejí jen úžasné sportovní výkony, ale i velké emoce.

Soči - Olympijské hry nejsou jen o sportovních výkonech a vítězství. Jak tvrdil Pierre de Coubertin, důležitou věcí není vítězství, nýbrž samotný zápas a fakt, že se bojovalo dobře.  

Podívejte se na příběhy, které dokazují, že olympijská myšlenka stále žije.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy