Vánoce už začaly. Zámek Moritzburg, který proslavila česká Popelka, vzali lidé útokem

Vánoce už začaly. Zámek Moritzburg, který proslavila česká Popelka, vzali lidé útokem
Rozdávaly úsměvy na všechny strany a pózovaly na společných fotografiích.
Slavnou scénu na schodech připomíná střevíček a někdy také protagonistka slavné Popelky v modro-růžových šatech...
Kdo se chtěl cítit jako v pohádce, mohl se k zámku nechat dovézt drožkou s koňmi. Skupinový povoz byl v ceně parkování, které vycházelo na deset eur.
Kabáty a zimní čepice zůstaly doma, lidem postačilo tričko s krátkými rukávy nebo lehká mikina.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 11. 2022 6:00
Slunečné počasí a vzpomínky na Tři oříšky pro Popelku přilákaly poslední říjnový víkend na německý zámek Moritzburg, kde se pohádka natáčela, davy lidí. Kolony zablokovaly příjezdovou cestu, na drožky s koňmi a autobusy se stály dlouhé fronty a houfy lidí se tvořily i před zámkem. Čekalo se na fotku zlatého střevíčku i pozornost pohádkových víl.

Moritzburg patří mezi největší ikony české pohádky Tři oříšky pro Popelku a Němci ho vnímají jako symbol Vánoc. Uvnitř zámku je muzejní expozice, která mapuje příběh, kostýmy i okolnosti filmu od režiséra Václava Vorlíčka. Česká pohádka má v Německu i vlastní fankluby.

Třebaže do adventu zbývají více než dva týdny, na zámek už vyrazily na přelomu října a listopadu první davy lidí. Kromě trhů s tradičními dobrotami tu mohly vidět pohádkové víly a filmovou Popelku v modro-růžových šatech. U zlatého střevíčku rozdávala úsměvy na všechny strany. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Poprvé v historii. Izraelský prezident Herzog přiletěl na návštěvu do Bahrajnu

Izraelský prezident Jicchak Herzog přiletěl do Bahrajnu, informovala agentura AFP. Toto království v Perském zálivu patří k několika muslimským státům, s nimiž Izrael normalizoval vztahy. Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v této zemi a izraelská média ji označují za historickou.

Herzoga v zemi přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání. Poté se setkal s králem Hamadem bin Ísou Chalífou i korunním princem a premiérem Salmánem bin Hamadem Chalífou. Herzog dříve uvedl, že při setkání se chce soustředit na "způsoby posílení hospodářské spolupráce" mezi oběma zeměmi, jakož i na otázky změny klimatu a bezpečnosti.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které Herzog navštíví v pondělí, se v září 2020 staly prvními arabskými státy, které v uplynulém čtvrtstoletí normalizovaly vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země - Jordánsko v roce 1994 a Egypt v roce 1979. Dohodu s Izraelem zástupci SAE a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu. Palestinci krok odsoudili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy