Santiniho životní výtvor. Hvězda ve Žďáru ukazuje život chudých či vdov v baroku

Santiniho životní výtvor. Hvězda ve Žďáru ukazuje život chudých či vdov v baroku
Každý druhý člověk se tehdy nedožil dospělosti a zhruba třetině se mohlo stát, že budou vyrůstat jako sirotci, protože přijdou o otce nebo matku. "Je to směs věcí truchlivých i radostných," řekl Lopaur k výstavě. Atmosféru budou dotvářet pro tuto příležitost pořízené nahrávky.
Akce k výročí organizují město, římskokatolická farnost, spolek Putování za Santinim a zámek Kinských, přispěl na ně kraj a program na podporu příhraniční spolupráce.
Život tehdejších obyvatel výstava ukáže z více pohledů, od narození přes školu, různé kariéry až po tehdejší přípravy na smrt. "Jsou tam určité výseče založené na určité pravděpodobnosti, co je vlastně v té barokní době mohlo čekat," uvedl Miloslav Lopaur z městského muzea.
Poutní areál od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla prošel v uplynulých letech velkou rekonstrukcí.
Foto: UNESCO
Magazín Magazín
15. 7. 2022 6:00
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou letos oslavuje tři století své existence. Jednou z akcí, která toto významné výročí připomíná, je výstava přibližující běžný život lidí v baroku. Ukáže, jak se lišil život bohatého a chudého člověka, sirotka, vdovy či svobodné matky, křesťanské obřady stejně jako lidovou magii.

Poutní kostel, který je na seznam památek UNESCO zapsaný od roku 1994, je považovaný za vrcholné dílo barokní gotiky i Santiniho životní výtvor. Stavba prošla v uplynulých letech rozsáhlou rekonstrukcí a stávající podoba přibližuje kostel tomu, jak vypadal v době svého vzniku. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy