Les civilizací je unikátní projekt, kterým ostravská firma oslovila hlavního architekta světové výstavy. Díky tisícům let historie zašifrovaných v letokruzích pradávných stromů totiž bude tento les, v duchu myšlenky Expa, symbolicky spojovat celý svět do jednoho "kořenového systému", jedné organické entity.
"Materiál poskytuje informace o změnách klimatu," řekl na tiskové konferenci k české účasti na Expo 2025 majitel a jednatel společnosti Subfossil Oak Marek Noga. "Jsme vypravěči příběhů naší planety, který se propsal do letokruhů našich stromů," dodal jeho kolega Tomáš Rothschein s tím, že Les civilizací bude na dohled od českého pavilonu.
Tisíce let staré subfosilní dřevo se nejčastěji nalézá v korytech řek či v bahenních sedimentech. Ještě nestihlo zkamenět, ale materiál už získal jiné vlastnosti. Je o něco tvrdší, jeden metr krychlový váží zhruba 950 kilogramů. Dřevo navíc zčerná.
Materiál pro umění
Firma na naleziště takového materiálu narazila v roce 2016 náhodou v povodí řeky Olše v Moravskoslezském kraji, když chtěla postavit bioplynovou stanici. Při přípravě stavby našli první kmeny subfosilních dubů a poté legálně vytěžili asi tisíc metrů krychlových tohoto materiálu.
Lidé ze Subfossil Oak pak začali spolupracovat s umělci a z nalezeného dřeva vyrábět umělecká díla. Do tvorby zapojili i skláře. Socha tak například vznikne ze subfosilního dřeva a její identické dvojče z českého křišťálu.
"Druhá větev naší činnosti navrací dřevu život a svislou polohu," doplnil Noga s tím, že samotné kmeny se pak stávají stejně jako v Dubaji či Ósace vystavenými exponáty. V minulosti se subfosilní dřevo z Ostravy dostalo i do řady muzeí či galerií.
Zástupci firmy chtějí navíc usilovat o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Celý projekt firma financuje sama a expozici bude po dobu výstavy i provozovat. Rozpočet se pohybuje okolo 270 milionů korun. Do Asie se expozice začala přesouvat koncem ledna z velké části po moři v deseti lodních kontejnerech.