Střelba ze starých zbraní? Nejde o adrenalin ani agresivitu

Tereza Bursíková
Tereza Bursíková svou lásku k historickým zbraním objevila na střední škole ve střeleckém kroužku, kde začínala s obyčejnou vzduchovkou a malorážkou. Setkání se střelcem z perkusní zbraně ji ale ovlivnilo natolik, že už u sportu, který není pro veřejnost příliš známý, zůstala.
"Chytlo mě to a navíc jsem v té době přišla o trenéra na malorážku, který tragicky zahynul. To byl také impuls k tomu, abych se vydala jiným směrem," říká čtyřiatřicetiletá střelkyně, která teď závodí za SSK SPORCK Stará Lysá.
Na první pohled sice může spolek střelců z historických zbraní evokovat představu romantických duší v dobových kostýmech, střelba z takové zbraně ale není vůbec jednoduchou záležitostí.
"Střílení z historických zbraní je náročné. Sice si zbraň koupíte, většinu ostatního ale musíte udělat sami. Odlití střel a ostatní příprava zabere čas. Při samotném střílení se ručně nabíjí každá střela zvlášť a není to tedy jen o tom dát náboj do komory a střílet. Po střelbě pak nastává další fáze, čištění," říká Tereza s tím, že si po této náročné přípravě více váží samotné střelby.
Foto: Ludvík Hradilek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
27. 8. 2014 12:19
Střelbě z historických zbraní holduje v Česku jen pár desítek nadšenců, kteří na svého koníčka nedají dopustit. V čem se střelci liší od těch moderních a jak vypadá nabíjení pušky z roku 1890?

Praha – Tereza Bursíková je už od svých čtrnácti let aktivní střelkyní, která našla zálibu v historických zbraních. Přestože se ve většině případů jedná o kopie, nabíjení a manipulace s takovouto zbraní se od originálů neliší.

Perkusním neboli historickým zbraním se věnuje v České republice jen kolem stovky střelců, kteří za své úspěchy nesklízejí zásluhy v podobě olympijských medailí.

Tereza Bursíková nás vzala na pražskou střelnici, kde předvedla, jak se s historickou zbraní manipuluje a co všechno obnáší takový trénink z osmikilové civilní pušky na 50 metrů vestoje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy