Střelba ze starých zbraní? Nejde o adrenalin ani agresivitu

Tereza Bursíková
Tereza Bursíková svou lásku k historickým zbraním objevila na střední škole ve střeleckém kroužku, kde začínala s obyčejnou vzduchovkou a malorážkou. Setkání se střelcem z perkusní zbraně ji ale ovlivnilo natolik, že už u sportu, který není pro veřejnost příliš známý, zůstala.
"Chytlo mě to a navíc jsem v té době přišla o trenéra na malorážku, který tragicky zahynul. To byl také impuls k tomu, abych se vydala jiným směrem," říká čtyřiatřicetiletá střelkyně, která teď závodí za SSK SPORCK Stará Lysá.
Na první pohled sice může spolek střelců z historických zbraní evokovat představu romantických duší v dobových kostýmech, střelba z takové zbraně ale není vůbec jednoduchou záležitostí.
"Střílení z historických zbraní je náročné. Sice si zbraň koupíte, většinu ostatního ale musíte udělat sami. Odlití střel a ostatní příprava zabere čas. Při samotném střílení se ručně nabíjí každá střela zvlášť a není to tedy jen o tom dát náboj do komory a střílet. Po střelbě pak nastává další fáze, čištění," říká Tereza s tím, že si po této náročné přípravě více váží samotné střelby.
Foto: Ludvík Hradilek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
27. 8. 2014 12:19
Střelbě z historických zbraní holduje v Česku jen pár desítek nadšenců, kteří na svého koníčka nedají dopustit. V čem se střelci liší od těch moderních a jak vypadá nabíjení pušky z roku 1890?

Praha – Tereza Bursíková je už od svých čtrnácti let aktivní střelkyní, která našla zálibu v historických zbraních. Přestože se ve většině případů jedná o kopie, nabíjení a manipulace s takovouto zbraní se od originálů neliší.

Perkusním neboli historickým zbraním se věnuje v České republice jen kolem stovky střelců, kteří za své úspěchy nesklízejí zásluhy v podobě olympijských medailí.

Tereza Bursíková nás vzala na pražskou střelnici, kde předvedla, jak se s historickou zbraní manipuluje a co všechno obnáší takový trénink z osmikilové civilní pušky na 50 metrů vestoje.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy