Střelba ze starých zbraní? Nejde o adrenalin ani agresivitu

Tereza Bursíková
Tereza Bursíková svou lásku k historickým zbraním objevila na střední škole ve střeleckém kroužku, kde začínala s obyčejnou vzduchovkou a malorážkou. Setkání se střelcem z perkusní zbraně ji ale ovlivnilo natolik, že už u sportu, který není pro veřejnost příliš známý, zůstala.
"Chytlo mě to a navíc jsem v té době přišla o trenéra na malorážku, který tragicky zahynul. To byl také impuls k tomu, abych se vydala jiným směrem," říká čtyřiatřicetiletá střelkyně, která teď závodí za SSK SPORCK Stará Lysá.
Na první pohled sice může spolek střelců z historických zbraní evokovat představu romantických duší v dobových kostýmech, střelba z takové zbraně ale není vůbec jednoduchou záležitostí.
"Střílení z historických zbraní je náročné. Sice si zbraň koupíte, většinu ostatního ale musíte udělat sami. Odlití střel a ostatní příprava zabere čas. Při samotném střílení se ručně nabíjí každá střela zvlášť a není to tedy jen o tom dát náboj do komory a střílet. Po střelbě pak nastává další fáze, čištění," říká Tereza s tím, že si po této náročné přípravě více váží samotné střelby.
Foto: Ludvík Hradilek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
27. 8. 2014 12:19
Střelbě z historických zbraní holduje v Česku jen pár desítek nadšenců, kteří na svého koníčka nedají dopustit. V čem se střelci liší od těch moderních a jak vypadá nabíjení pušky z roku 1890?

Praha – Tereza Bursíková je už od svých čtrnácti let aktivní střelkyní, která našla zálibu v historických zbraních. Přestože se ve většině případů jedná o kopie, nabíjení a manipulace s takovouto zbraní se od originálů neliší.

Perkusním neboli historickým zbraním se věnuje v České republice jen kolem stovky střelců, kteří za své úspěchy nesklízejí zásluhy v podobě olympijských medailí.

Tereza Bursíková nás vzala na pražskou střelnici, kde předvedla, jak se s historickou zbraní manipuluje a co všechno obnáší takový trénink z osmikilové civilní pušky na 50 metrů vestoje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rafaj odstoupí 1. prosince. Vláda schválila podmínky výběru nového předsedy ÚOHS

Vláda na pondělním zasedání odsouhlasila podmínky výběrového řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlavě státu minulý týden potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, že má zájem se výběrového řízení zúčastnit.

Ve výběrové komisi budou podle materiálů, které dnes předložil kabinetu jeho předseda, místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvona Charouzdová, ředitel Odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimil Fidler a státní tajemník ministerstva vnitra Josef Postránecký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy