Střelba ze starých zbraní? Nejde o adrenalin ani agresivitu

Tereza Bursíková
Tereza Bursíková svou lásku k historickým zbraním objevila na střední škole ve střeleckém kroužku, kde začínala s obyčejnou vzduchovkou a malorážkou. Setkání se střelcem z perkusní zbraně ji ale ovlivnilo natolik, že už u sportu, který není pro veřejnost příliš známý, zůstala.
"Chytlo mě to a navíc jsem v té době přišla o trenéra na malorážku, který tragicky zahynul. To byl také impuls k tomu, abych se vydala jiným směrem," říká čtyřiatřicetiletá střelkyně, která teď závodí za SSK SPORCK Stará Lysá.
Na první pohled sice může spolek střelců z historických zbraní evokovat představu romantických duší v dobových kostýmech, střelba z takové zbraně ale není vůbec jednoduchou záležitostí.
"Střílení z historických zbraní je náročné. Sice si zbraň koupíte, většinu ostatního ale musíte udělat sami. Odlití střel a ostatní příprava zabere čas. Při samotném střílení se ručně nabíjí každá střela zvlášť a není to tedy jen o tom dát náboj do komory a střílet. Po střelbě pak nastává další fáze, čištění," říká Tereza s tím, že si po této náročné přípravě více váží samotné střelby.
Foto: Ludvík Hradilek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
27. 8. 2014 12:19
Střelbě z historických zbraní holduje v Česku jen pár desítek nadšenců, kteří na svého koníčka nedají dopustit. V čem se střelci liší od těch moderních a jak vypadá nabíjení pušky z roku 1890?

Praha – Tereza Bursíková je už od svých čtrnácti let aktivní střelkyní, která našla zálibu v historických zbraních. Přestože se ve většině případů jedná o kopie, nabíjení a manipulace s takovouto zbraní se od originálů neliší.

Perkusním neboli historickým zbraním se věnuje v České republice jen kolem stovky střelců, kteří za své úspěchy nesklízejí zásluhy v podobě olympijských medailí.

Tereza Bursíková nás vzala na pražskou střelnici, kde předvedla, jak se s historickou zbraní manipuluje a co všechno obnáší takový trénink z osmikilové civilní pušky na 50 metrů vestoje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy