První máj: Lásky, májek, internacionály a demonstrací čas

První máj: Lásky, májek, internacionály a demonstrací čas
Jak to všechno začalo? Dne 1. května 1886 proběhla pod vedením odborů a anarchistů celodenní stávka vyhlášená anarchistickým deníkem The Alarm, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 tisíc dělníků.
3. května 1886 proběhlo v Chicagu shromáždění, při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami. O život přišlo několik stávkujících v důsledku policejní palby. (Na snímku leták  vyzývající dělníky k masovému mítinku.)
4. května 1886 zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby, za což bylo obviněno a bez důkazů odsouzeno k smrti několik anarchistů. (Na snímku pamětní deska na tuto událost.)
Poprvé se Svátek práce slavil celostátně v USA 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí.
Foto: Koláž Aktuálně.cz
Magazín Magazín
1. 5. 2014 5:00
První květen je zvláštní den, v němž se kříží milenecké tokání s levicovými demonstracemi.

Praha - První máj je každoročně střet různých světů: zamilovaných párů, kteří ctí Máchu a líbají se pod rozkvetlou třešní, příznivců starých časů, zpívajících internacionálu, a konečně anarchistů i extrémní pravice, kteří pravidelně vyrážejí na zteč proti sobě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy