FOTO Příběh Solo sirkárny v Sušici. Konec jedné pohádky

FOTO Příběh Solo sirkárny v Sušici. Konec jedné pohádky
Historie světově proslulé sušické sirkárny zní trochu jako pohádkový příběh. Na jeho počátku je Vojtěch Scheinost, jehož 200. výročí narození jsme si připomněli 22. dubna 2014. Ve 20. letech 19. století "vyvandroval" z chudičké Sušice do Vídně, aby se vyučil nějakému řemeslu.
Vojtěch Scheinost se ve Vídni vyučil truhlářem. Místo výroby nábytku však přijal službu u lékárníka Štěpána Römera (na snímku), jenž provozoval výrobnu zápalek. Scheinost mu měl vyrábět tzv. "sirkařský drát", tedy dlouhá tenká dřívka podobná špejlím.
Scheinost se zde seznámil se svou budoucí ženou Marií Urbancovou. Ta občas vypomáhala při jinak tajné výrobě fosforové směsi na hlavičky zápalek. Postup se naučila, a když se se svým manželem vrátila do Sušice, dali své znalosti dohromady.
S manželkou začal Scheinost od podzimu 1839 s domácí výrobou zápalek, které pak prodával příležitostně na trzích. Jelikož neměli kapitál na zvýšení výroby, spojili se s místním obchodníkem Bernardem Fürthem. Ten záhy celou výrobu koupil a Scheinost se stal jen ředitelem výroby. Když Fürth v září 1849 zemřel, znala již jejich sirky celá Evropa. Řadu trhů získali ale i v zámoří a Orientu. (Na obrázku sušická sirkárna před rokem 1918.)
Foto: Aktuálně.cz
Sirkárna v Sušici patřila k největším na světě, značka Solo byla pojem. Připomeňte si slavnou historii.

Sušice – Historie světově proslulé sušické sirkárny zní trochu jako pohádkový příběh. Na jeho počátku je Vojtěch Scheinost. Od jeho narození uplynulo 22. dubna 2014  již 200 let. Ten příběh je už opravdu starý.

Ve 20. letech 19. století "vyvandroval" z chudičké Sušice do Vídně, aby se vyučil nějakému řemeslu. Stal se truhlářem a vyráběl v sirkárně dřívka. Jeho budoucí manželka tu zase občas připravovala jinak tajnou fosforovou směs na hlavičky zápalek. Když se spolu vrátili do Sušice, dali své vědomosti dohromady a založili sirkárnu.

Z ní se postupně vyvinul světově proslulý podnik. V roce 1839 se začala psát slavná epocha sušické sirkárny. Skončila až na konci roku 2008, kdy byla výroba přesunuta do Indie.

Projděte si příběh zápalky, nazvané ve stařičkém dokumentu o sušické výrobně Malá přítelkyně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy