FOTO Příběh Solo sirkárny v Sušici. Konec jedné pohádky

FOTO Příběh Solo sirkárny v Sušici. Konec jedné pohádky
Historie světově proslulé sušické sirkárny zní trochu jako pohádkový příběh. Na jeho počátku je Vojtěch Scheinost, jehož 200. výročí narození jsme si připomněli 22. dubna 2014. Ve 20. letech 19. století "vyvandroval" z chudičké Sušice do Vídně, aby se vyučil nějakému řemeslu.
Vojtěch Scheinost se ve Vídni vyučil truhlářem. Místo výroby nábytku však přijal službu u lékárníka Štěpána Römera (na snímku), jenž provozoval výrobnu zápalek. Scheinost mu měl vyrábět tzv. "sirkařský drát", tedy dlouhá tenká dřívka podobná špejlím.
Scheinost se zde seznámil se svou budoucí ženou Marií Urbancovou. Ta občas vypomáhala při jinak tajné výrobě fosforové směsi na hlavičky zápalek. Postup se naučila, a když se se svým manželem vrátila do Sušice, dali své znalosti dohromady.
S manželkou začal Scheinost od podzimu 1839 s domácí výrobou zápalek, které pak prodával příležitostně na trzích. Jelikož neměli kapitál na zvýšení výroby, spojili se s místním obchodníkem Bernardem Fürthem. Ten záhy celou výrobu koupil a Scheinost se stal jen ředitelem výroby. Když Fürth v září 1849 zemřel, znala již jejich sirky celá Evropa. Řadu trhů získali ale i v zámoří a Orientu. (Na obrázku sušická sirkárna před rokem 1918.)
Foto: Aktuálně.cz
Magazín Zuzana Hronová Magazín, Zuzana Hronová
29. 4. 2014 9:00
Sirkárna v Sušici patřila k největším na světě, značka Solo byla pojem. Připomeňte si slavnou historii.

Sušice – Historie světově proslulé sušické sirkárny zní trochu jako pohádkový příběh. Na jeho počátku je Vojtěch Scheinost. Od jeho narození uplynulo 22. dubna 2014  již 200 let. Ten příběh je už opravdu starý.

Ve 20. letech 19. století "vyvandroval" z chudičké Sušice do Vídně, aby se vyučil nějakému řemeslu. Stal se truhlářem a vyráběl v sirkárně dřívka. Jeho budoucí manželka tu zase občas připravovala jinak tajnou fosforovou směs na hlavičky zápalek. Když se spolu vrátili do Sušice, dali své vědomosti dohromady a založili sirkárnu.

Z ní se postupně vyvinul světově proslulý podnik. V roce 1839 se začala psát slavná epocha sušické sirkárny. Skončila až na konci roku 2008, kdy byla výroba přesunuta do Indie.

Projděte si příběh zápalky, nazvané ve stařičkém dokumentu o sušické výrobně Malá přítelkyně.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy