FOTO Příběh Solo sirkárny v Sušici. Konec jedné pohádky

FOTO Příběh Solo sirkárny v Sušici. Konec jedné pohádky
Historie světově proslulé sušické sirkárny zní trochu jako pohádkový příběh. Na jeho počátku je Vojtěch Scheinost, jehož 200. výročí narození jsme si připomněli 22. dubna 2014. Ve 20. letech 19. století "vyvandroval" z chudičké Sušice do Vídně, aby se vyučil nějakému řemeslu.
Vojtěch Scheinost se ve Vídni vyučil truhlářem. Místo výroby nábytku však přijal službu u lékárníka Štěpána Römera (na snímku), jenž provozoval výrobnu zápalek. Scheinost mu měl vyrábět tzv. "sirkařský drát", tedy dlouhá tenká dřívka podobná špejlím.
Scheinost se zde seznámil se svou budoucí ženou Marií Urbancovou. Ta občas vypomáhala při jinak tajné výrobě fosforové směsi na hlavičky zápalek. Postup se naučila, a když se se svým manželem vrátila do Sušice, dali své znalosti dohromady.
S manželkou začal Scheinost od podzimu 1839 s domácí výrobou zápalek, které pak prodával příležitostně na trzích. Jelikož neměli kapitál na zvýšení výroby, spojili se s místním obchodníkem Bernardem Fürthem. Ten záhy celou výrobu koupil a Scheinost se stal jen ředitelem výroby. Když Fürth v září 1849 zemřel, znala již jejich sirky celá Evropa. Řadu trhů získali ale i v zámoří a Orientu. (Na obrázku sušická sirkárna před rokem 1918.)
Foto: Aktuálně.cz
Magazín Zuzana Hronová Magazín, Zuzana Hronová
29. 4. 2014 9:00
Sirkárna v Sušici patřila k největším na světě, značka Solo byla pojem. Připomeňte si slavnou historii.

Sušice – Historie světově proslulé sušické sirkárny zní trochu jako pohádkový příběh. Na jeho počátku je Vojtěch Scheinost. Od jeho narození uplynulo 22. dubna 2014  již 200 let. Ten příběh je už opravdu starý.

Ve 20. letech 19. století "vyvandroval" z chudičké Sušice do Vídně, aby se vyučil nějakému řemeslu. Stal se truhlářem a vyráběl v sirkárně dřívka. Jeho budoucí manželka tu zase občas připravovala jinak tajnou fosforovou směs na hlavičky zápalek. Když se spolu vrátili do Sušice, dali své vědomosti dohromady a založili sirkárnu.

Z ní se postupně vyvinul světově proslulý podnik. V roce 1839 se začala psát slavná epocha sušické sirkárny. Skončila až na konci roku 2008, kdy byla výroba přesunuta do Indie.

Projděte si příběh zápalky, nazvané ve stařičkém dokumentu o sušické výrobně Malá přítelkyně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy