Split není jenom moře a pláž. Chorvatská perla ukrývá jedinečnou stavbu na světě

Split není jenom moře a pláž. Chorvatská perla ukrývá jedinečnou stavbu na světě
Procesí otevírají ministranti nesoucí kříž a svíci.
Během staletí ale římskokatolická církev získala v zemi silné postavení a dnes se k ní hlásí necelých devadesát procent obyvatelstva. Oslavy založení města jsou tedy, alespoň než se setmí, hlavně náboženskou slavností.
Děti na sobě mají folklórní šaty, které lidé nosili v 18. a 19. století.
Sloupy jako by podpíraly zlatavou střechu chrámu.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 6. 2022 6:00
Letos to je přesně 710 let od doby, kdy byl Split povýšen na město. Chorvati si tento mezník připomínají během různých tradičních svátků, nejčastěji s příchodem jara a oslavami svatého Domnia, patrona všech zdejších obyvatel. Tradiční křesťanskou kulturu si jde ale ve Splitu připomenout i v létě. Skrývá množství katedrál, kostelů a dalších poutních míst.

Split je druhé největší město Chorvatska a žije v něm asi 180 tisíc obyvatel. Většina z nich je dnes katolického vyznání. Přestože byli křesťané v Chorvatsku původně pronásledováni, během několika staletí získali nejsilnější postavení v zemi, což ve městech i mimo ně zanechalo nepřeberné množství poutních míst a kostelů. Jedny z těch nejstarších památek jsou právě ve Splitu a vzhledem k dlouhotrvající tradici každoročně ožívají národními svátky. Podívejte se, jak vypadají oslavy založení města.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku za sražení ženy autem. Uvedla to Česká televize

Zdroj: ČTK
Další zprávy