Bláznivé New Orleans: Město žije jazzem a láká na vúdú, trápí ho ale chudoba a gangy

Bláznivé New Orleans: Město žije jazzem a láká na vúdú, trápí ho ale chudoba a gangy
… předzahrádek…
Tradici náboženství a jeho kultury dnes New Orleans využívá k lákání turistů, a tak člověk při procházce městem často narazí na bláznivé dekorace domů...
Kromě jazzu je v barech nebo kavárnách populární také blues, soul a funk. Kapely barům zvedají tržby, většina turistů v nich totiž stráví klidně i celý víkend.
Luxusní čtvrť Garden District, která patří mezi památkově chráněné části města, je charakteristická překrásnými viktoriánskými domy s typickým louisianským zápražím a houpacím křeslem.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 6. 2022 6:00
Před více než půl stoletím zemřel král jazzu Louis Armstrong. Slavný trumpetista a zpěvák se narodil v americkém městě New Orleans ve státě Louisiana a jako mladý byl ovlivněn africkým domorodým náboženstvím zvaným vúdú, viktoriánskou architekturou a muzikanty, na nichž jižanské město staví dodnes.

New Orleans je různorodé město, které založili Francouzi v bažinách na řece Mississippi. Vliv kolonialismu je ve městě vidět dodnes, především na architektuře a otevřenosti místních k jiným národům. Během 19. století bylo jedním z důvodů americké občanské války, protože plantáže okolo města, podobně jako v dalších jižních státech, obhospodařovali otroci dovezení z Afriky, kteří žili v nuzných podmínkách, což se nelíbilo demokratičtějšímu severu Ameriky.

Většinu populace v New Orleans dnes tvoří Afroameričani. Jejich tradice a rozvoj hudby ve 20. století vytvořily z města kolébku jazzu s jižanskou uvolněnou atmosférou a specifickou kulturou. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy