Od Requiem pro panenku po klip pro Zemana. Renč slaví 50

Od Requiem pro panenku po klip pro Zemana. Renč slaví 50
Filip Renč začínal jako dětský herec. Již jako čtyřletý se objevil v seriálu Pan Tau. Ve filmu Nechci nic slyšet hrál roli chlapce, jenž přijde o oba rodiče.
Nejprve však byla slavnější jeho o čtyři roky starší sestra - Veronika Renčová. Tu proslavila role Claudie v Panu Tau. Hrála zde po boku Jana Wericha. Dětská angažmá u filmu si prý přála hlavně jejich maminka, která zpívala v karlínském divadle
Filip Renč studoval po gymnáziu dokumentární tvorbu na FAMU. Ještě za studií zaujal psychodramatem Requiem pro panenku (1991). Renč ho za pomoci novináře a spisovatele Josefa Klímy natočil na základě skutečné události z ústavu pro duševně choré.
Filmem Requiem pro panenku si Renč získal věhlas. Nicméně další celovečerní snímek Válka barev byl přijat spíše rozporuplně. Bezesporu však zaujal svou originalitou.
Foto: Vojtěch Marek
Magazín Magazín
17. 8. 2015 15:41
Filip Renč patří k nejrozporuplnějším českým režisérům. Střídá zdařilé počiny s průšvihy ve filmové tvorbě i v osobním životě.

Fotogalerie - U filmu začínal ve čtyřech letech, později točil reklamy a videoklipy, než se pustil do filmové režie.

Filip Renč má na kromě řady filmů také pokračování televizního seriálu Sanitka a právě si splnil sen natočením filmu o Lídě Baarové. Prezident Miloš Zeman mu vloni udělil medaili Za zásluhy. V pondělí oslaví Renč padesátiny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy