Obrazem: Zákulisí cukrárny Dortletka

Obrazem: Zákulisí cukrárny Dortletka
Všude to voní kávou a právě připravovanými zákusky. Přesně jako kdysi ve Vídni za dob Rakouska-Uherska, kde na Meillingerhauptstrasse stála jedna z tamních pekáren patřící praprarodičům Jaroslavy Michalcové
Jejich portréty dodnes visí v prostorách cukrárny a dohlíží na to, jak pravnučka udržuje tradici.
Vše začalo u pradědečka Josefa Vopálenského, který s manželkou Žofií provozoval ve Vídni síť pekáren. Před válkou ale vyhořeli a následně je někdo vykradl. Část zlomené rodiny se proto vrátila do Česka a snažila se v živnosti pokračovat. Usadila se na Podřípsku ve vesnici Kostomlaty. Během padesátých let rodina o pekárnu kvůli znárodnění přišla
"Zůstala akorát hořkost a zklamání z tehdejších událostí,“ vypráví cukrářka.
Foto: Jan Mudra
Kateřina Šefrová Jan Mudra, Kateřina Šefrová
7. 6. 2015 16:44
Víc než sto let starý rodinný recept Jaroslavy Michalcové ochutnala bývalá americká ministryně zahraniční Madeleine Albrightová a na zákusek s tajnou recepturou prý chodí také generál Petr Pavel.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy