Obrazem: Sny i noční můry na filmových plakátech minulé éry

Obrazem: Sny i noční můry na filmových plakátech minulé éry
Plakát ke krátkometrážnímu snímku Jana Švankmajera Zahrada z roku 1968.
Slavný thriller Ptáci od Alfreda Hitchcocka (1963) měl v tehdejším Československu také svůj surrealismem ovlivněný plakát.
Plakát dnes prakticky neznámého dramatu z tehdejší Jugoslávie s názvem V pasti. Psal se rok 1969.
Plakát k dokumentu Rudolfa Krejčíka Stopa vede k A-54 z roku 1967.
Foto: Archiv Terryho ponožky
Jakub Plíhal Jakub Plíhal, Obrazová sekce
8. 3. 2015 20:32
Chcete vidět plakáty, jaké u dnešních filmů už nenaleznete? Ve třech pražských kinech nyní probíhá výstava Snění představující československé filmové plakáty inspirované surrealismem.

Praha - Podívejte se v naší galerii na některé z více než stovky filmových plakátů vystavených v rámci výstavy Snění v předsálí pražských kin Světozor, Aero a Bio Oko. Výstavu surrealismem ovlivněných plakátů od československých výtvarníků z let 1960 až 1990 pořádá obchod Terryho ponožky.

„Surrealismus se svou tajemnou, mnohoznačnou, často i existenciální symbolikou odkazuje v životě člověka a společnosti na aspekty, pro které oficiálně nebyl prostor: sny, noční můry, ohrožení, smrt. V rámci užitého umění mohli tvůrci filmového plakátu se surrealistickým jazykem víceméně volně pracovat, s výjimkou erotiky, která se stala obětí cenzury,“ vysvětluje spoluautor výstavy Dušan Brozman.

Výstava končí 20. května.

Posuďte sami, nalákaly by vás tyto plakáty k návštěvě filmu?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy