Obrazem: Sny i noční můry na filmových plakátech minulé éry

Obrazem: Sny i noční můry na filmových plakátech minulé éry
Plakát ke krátkometrážnímu snímku Jana Švankmajera Zahrada z roku 1968.
Slavný thriller Ptáci od Alfreda Hitchcocka (1963) měl v tehdejším Československu také svůj surrealismem ovlivněný plakát.
Plakát dnes prakticky neznámého dramatu z tehdejší Jugoslávie s názvem V pasti. Psal se rok 1969.
Plakát k dokumentu Rudolfa Krejčíka Stopa vede k A-54 z roku 1967.
Foto: Archiv Terryho ponožky
Jakub Plíhal Jakub Plíhal, Obrazová sekce
8. 3. 2015 20:32
Chcete vidět plakáty, jaké u dnešních filmů už nenaleznete? Ve třech pražských kinech nyní probíhá výstava Snění představující československé filmové plakáty inspirované surrealismem.

Praha - Podívejte se v naší galerii na některé z více než stovky filmových plakátů vystavených v rámci výstavy Snění v předsálí pražských kin Světozor, Aero a Bio Oko. Výstavu surrealismem ovlivněných plakátů od československých výtvarníků z let 1960 až 1990 pořádá obchod Terryho ponožky.

„Surrealismus se svou tajemnou, mnohoznačnou, často i existenciální symbolikou odkazuje v životě člověka a společnosti na aspekty, pro které oficiálně nebyl prostor: sny, noční můry, ohrožení, smrt. V rámci užitého umění mohli tvůrci filmového plakátu se surrealistickým jazykem víceméně volně pracovat, s výjimkou erotiky, která se stala obětí cenzury,“ vysvětluje spoluautor výstavy Dušan Brozman.

Výstava končí 20. května.

Posuďte sami, nalákaly by vás tyto plakáty k návštěvě filmu?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy