Obrazem: Sny i noční můry na filmových plakátech minulé éry

Obrazem: Sny i noční můry na filmových plakátech minulé éry
Plakát ke krátkometrážnímu snímku Jana Švankmajera Zahrada z roku 1968.
Slavný thriller Ptáci od Alfreda Hitchcocka (1963) měl v tehdejším Československu také svůj surrealismem ovlivněný plakát.
Plakát dnes prakticky neznámého dramatu z tehdejší Jugoslávie s názvem V pasti. Psal se rok 1969.
Plakát k dokumentu Rudolfa Krejčíka Stopa vede k A-54 z roku 1967.
Foto: Archiv Terryho ponožky
Chcete vidět plakáty, jaké u dnešních filmů už nenaleznete? Ve třech pražských kinech nyní probíhá výstava Snění představující československé filmové plakáty inspirované surrealismem.

Praha - Podívejte se v naší galerii na některé z více než stovky filmových plakátů vystavených v rámci výstavy Snění v předsálí pražských kin Světozor, Aero a Bio Oko. Výstavu surrealismem ovlivněných plakátů od československých výtvarníků z let 1960 až 1990 pořádá obchod Terryho ponožky.

„Surrealismus se svou tajemnou, mnohoznačnou, často i existenciální symbolikou odkazuje v životě člověka a společnosti na aspekty, pro které oficiálně nebyl prostor: sny, noční můry, ohrožení, smrt. V rámci užitého umění mohli tvůrci filmového plakátu se surrealistickým jazykem víceméně volně pracovat, s výjimkou erotiky, která se stala obětí cenzury,“ vysvětluje spoluautor výstavy Dušan Brozman.

Výstava končí 20. května.

Posuďte sami, nalákaly by vás tyto plakáty k návštěvě filmu?

 

Právě se děje

před 16 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy