Vede leteckou firmu, jako pilot zachraňuje životy. Pro orgán letím i v noci, říká

Vede leteckou firmu, jako pilot zachraňuje životy. Pro orgán letím i v noci, říká
Jeho společnost Aeropartner provozuje malé tryskáče. Vozí nejen byznysmeny, ale také ve speciálních inkubátorech miminka na rychlé transplantace či orgány od dárce k příjemci. "Bohužel ale neexistuje celoevropská dohoda o výměně orgánů, nýbrž množství oddělených a vzájemně nespolupracujících středisek. A tak se stane, že někde pohřbí tělo s orgány, které by mohly pomoci nebo zachránit život třeba i několika lidem," upozorňuje Richard Santus.
Ačkoliv je zakladatelem a šéfem společnosti, když to nejde jinak a je potřeba v noci dojet pro orgán s transplantačním týmem a s orgánem k příjemci do nemocnice, vzbudí operátor jeho. "Dokud jsem ještě rozespalý, tak mrmlám, ale když promnu zrak, už jsem s tím smířený a připravený k pracovnímu úkolu," líčí.
Jeho firma se také specializuje na destinace, kam normální letadla nelétají - buď se nevejdou na dráhu, nebo tu není takový odbyt. "Zákazník si může ukázat prstem na mapě a my najdeme nejbližší vhodné letiště v okolí, kam ho dovezeme. A z posledního letiště jsme pro něj schopni zajistit vrtulník."
Příkladem může být třeba letiště Samedan ve Svatém Mořici, což je nejvýše položené evropské letiště, kam se dá dostat tryskáčem. Běžné aerolinky sem ale nelétají. "Často naším tryskáčem letí zákazník třeba ve čtvrtek na jednání a v pátek pokračuje na prodloužený víkend," přibližuje některé scénáře soukromých letů Santus.
Foto: Archiv Richarda Santuse
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 9. 2018 15:36
Tak vypadá nevšední povolání českého letce Richarda Santuse, jenž provozuje soukromé tryskáče i akrobacii s veterány. Jeho klienty jsou byznysmeni letící na jednání nebo na dovolenou, ale i miminka, která nutně potřebují transplantaci. Doletěl s veteránem až na severní pól, nejriskantnější ale podle něj je zalétávání nových strojů.
 

Právě se děje

před 44 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy