Před 170 lety zemřel Daguerre. Odstartoval revoluci ve fotografii i v erotice

Před 170 lety zemřel Daguerre. Odstartoval revoluci ve fotografii i v erotice
Malíř, vynálezce a fotograf Louis Daguerre zachycený díky svému vynálezu, tedy daguerrotypii. Narodil se 18. listopadu 1787 a zemřel 12. července 1851. Od jeho úmrtí tedy uplynulo již 170 let. Daguerrův objev z roku 1839 stál na začátku mohutného rozvoje fotografie, ale přispěl i k rychlému šíření erotických obrázků. Už v prvních letech existence daguerrotypie vznikly nádherné portréty, krajinářské fotografie i akty. Snímky, které psaly historii, nově koloroval fotoeditor Aktuálně.cz Dan Poláček.
Daguerrotypie se brzy stala médiem, které začalo koketovat s otevřenou erotikou. Nám se tento snímek zdá být docela nevinný, ale v době jeho vzniku (kolem roku 1850) to však bylo jinak. Francouzský daguerrotypista Félix Jacques Antoine Moulin byl za tento a další podobné "obscénní obrázky" odsouzen a poslán do vězení. Dnes se však už na jeho práci hledí jako na umění, nikoliv jako na pornografii (kolorovaný snímek).
Tato daguerrotypie patří k významným dokumentárním snímkům. Zachycuje barikády před útokem na pařížské ulici Saint-Maur (25. června 1848). Snímek pořídil daguerrotypista podepisující své práce jako Thibault a dnes je ve sbírkách Musée d'Orsay (kolorováno).
Dvě vdovy, cca 1850 (kolorováno).
Foto: Louis Daguerre / Public domain
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
10. 7. 2021 16:05
Před 170 lety, 12. července 1851, zemřel vynálezce daguerrotypie Louis Daguerre. Jeho objev z roku 1839 stál na začátku mohutného rozvoje fotografie, ale přispěl i k rychlému šíření erotických obrázků. Už v prvních letech existence daguerrotypie vznikly nádherné portréty, krajinářské fotografie i akty. Snímky, které psaly historii, nově koloroval fotoeditor Aktuálně.cz Dan Poláček.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy