Můžu být stromem či kamenem, dala si Polka inzerát. Stala se z ní populární performerka

Můžu být stromem či kamenem, dala si Polka inzerát. Stala se z ní populární performerka
Iza Rutkowska je populární polská performerka. Její doménou je umísťování hraček do veřejného prostoru a snaha vyvolat pozitivní reakci.
V květnu navštívila Prahu. Po historickém centru rozmisťovala umělé holuby. Na dotaz, zda jí přijdou holubi pro Prahu charakterističtí, odpověděla: "Holubi jsou všude. Šlo mi spíše o to, jakým způsobem tu ovlivní veřejný prostor."
"Vyrobila jsem holuby a dávala je do míst, kde normálně bývají - na sochy, na památníky, náměstí, střechy. Jediný rozdíl byl, že se jednalo o umělé holuby."
"Díky této jednoduché změně začnou lidé uvažovat, proč tu jsou, co si tady mají počít s těmihle podivnými holuby. A to je vytrhne z rutiny a jejich den bude jiný než obvykle."
Foto: Anna Šolcová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 29. 6. 2016 20:36
Iza Rutkowska je populární polská performerka a vyznavačka street artu. Vytváří obří plyšové hračky, takže po jejím zásahu leze všemi okny starého baráku na předměstí obří ježek, velikánský plyšový medvěd trůní před polským parlamentem a muzeum je "porostlé" plyšovým břečťanem. Iza se happeningů aktivně účastní, někdy jako součást živého plotu, jindy jako mrak. "Hrozně mě lákalo být stromem, nebo třeba mrakem. Naštěstí jsem našla dost lidí s podobnou touhou," říká Iza. Když přijela v květnu do Prahy, rozmisťovala v historickém centru plyšové holuby.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy