I tak se dá zkrášlit pohraničí. Na Karlovarsku polepili hladovou zeď pestrou mozaikou

I tak se dá zkrášlit pohraničí. Na Karlovarsku polepili hladovou zeď pestrou mozaikou
Nejdecká hladová zeď má půl kilometru. V předválečném období ji Němci postavili z pevné žuly. Po odsunu ale začala postupně chátrat, až ji v 60. letech Češi nahradili betonem. "Smůla byla, že si mnoho lidí opracované kameny rozebralo a odneslo na své stavby," podotýká Jarmila Janků, která pracuje jako učitelka v základní umělecké škole.
Dodnes město lemuje oprýskaná betonová zeď. Nápad na její proměnu se zrodil na výletě v Barceloně. Jarmila Janků město v rámci výtvarného projektu poznávala s několika studenty. "Uchvátily nás domy architekta Antonia Gaudího, neobvyklých tvarů a barev, pokryté mozaikou z keramických střepů. Hned po příjezdu domů jsme s dětmi zkoušeli vytvořit mozaiku u školy. Povedlo se, a tak přišla na řadu i hladová zeď," říká učitelka.
Studenti ve škole navrhli šablonu a dobrovolníci ji obkreslili na celkem osmdesát metrů betonové zdi. "Jednotlivé návrhy představují proměny řeky Rolavy, která pramení v horských lukách a přes lesy přitéká do města," podotýká Janků.
Na proměně se aktivně podílelo přes 200 obyvatel. Další lidé pomáhali se sběrem skla, z kterého dobrovolníci vytvořili samotnou mozaiku.
Foto: Jarmila Janků
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 12. 2019 16:05
Osmitisícová obec Nejdek leží v pohraniční oblasti poblíž Karlových Varů. Ještě před válkou v ní Němci postavili žulovou zeď, která oddělovala pěší cestu od přilehlých domů. Po odsunu přišli noví usedlíci, kamennou zeď rozebrali a nahradili betonem. Po 70 letech si Nejdečané řekli, že by s šedí u silnice mohli něco udělat, a hladovou zeď polepili keramickou mozaikou. Podívejte se.

Nejdecká hladová zeď je jedním z kandidátů na hlavní cenu v soutěži Má vlast cestami proměn. Další obnovené domy, sochy i zámky můžete zhlédnout na webových stránkách Aktuálně či samotného projektu. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy