Místo domu z katalogu si zaplatili architekty. Za čtyři miliony mají bydlení na míru

Místo domu z katalogu si zaplatili architekty. Za čtyři miliony mají bydlení na míru
Vstup do domu je z ulice, kam se dům spíše uzavírá a vytváří tak soukromí svým majitelům.
Společenskou místnost architekti přirovnávají k malému náměstí, do nějž vedou cesty z už zmíněných vestavěných kvádrů.
Knihovna funguje jako otočné dveře, které se dají zčásti otevřít a opticky tak propojit oddělený pokoj se společenskou zónou.
V podhůří moravskoslezských Beskyd ve městě Frýdlant nad Ostravicí si mladá rodina nechala postavit dům od studia Papundekl architekti. Původně se poohlížela po typizované stavbě, avšak prostory domů z katalogů se jí zdály nepraktické a nehospodárné.
Foto: Alex Shoots Buildings
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 12. 2022 17:55
Mladá rodina měla na úpatí moravskoslezských Beskyd pozemek, na němž si přála postavit dům na klíč. Typové stavby z katalogu se jí ale zdály nepraktické, oslovila proto architekty a rozhodla se pro bydlení na míru. Výsledkem je přízemní dům, který na 130 metrech čtverečních využívá každý centimetr.

"Každý z nás v něm může nalézt své útočiště a přitom se tu nikdy necítíme sami, protože jsme si vždycky na dosah. Jednu z největších radostí nám dělá výhled do zahrady skrz skleněnou stěnu. Tady mnohdy zapomeneme na to, že jsme uvnitř a prostě si jen užíváme atmosféru různých ročních období," popisují majitelé moderního bungalovu od studia Papundekl architekti

Ateliér rodině navrhl dům složený z tří zděných kvádrů, které mají odlišné funkce a dohromady spolu vytvářejí velkorysý obytný prostor. "Stavba je částečně zapuštěná do terénu a svým celkovým tvarem, malou výškou a přírodním charakterem se začleňuje do zahrady, která se tak stává nedílnou součástí domu a naopak," popisuje architekt Šimon Bierhanzl.

Dům stál rodinu přibližně čtyři miliony korun. Podívejte se, jak vypadá uvnitř.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy