Čech zachraňuje cirkusové maringotky. Dnes je už nekoupíte, zmizely v zahraničí, říká

Čech zachraňuje cirkusové maringotky. Dnes je už nekoupíte, zmizely v zahraničí, říká
Většina maringotek, které Turek v posledních letech odkoupil, dnes slouží jako zázemí pro organizátory festivalu. V některých jsou ložnice...
Přes padesát let stará maringotka slouží jako kavárna nebo bar.
Ředitelská maringotka byla uvnitř prostornější než leckterý moderní tiny house. Měla dvě menší místnosti, které se dělily na denní část a intimní.
Součástí festivalové kolonie, která je jak z románu Eduarda Basse, byla letos i vyřazená plechová střelnice s původní rezavou patinou a kytkami z krepáku. Jiří Turek ji, jak s oblibou říká, zachránil pro další generace.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 9. 2021 6:00
Domečky na loukoťových kolech si velké rodiny předávaly z generace na generaci od první poloviny 20. století. Cirkusové maringotky patří mezi ty nejcennější, v 90. letech ale často končily za hranicemi. I tak se v Česku dají ještě tu a tam vidět, vlastní sbírku má například rodina Berousků nebo šéf festivalu Letní Letná Jiří Turek.

Jiří Turek koupil svou první maringotku ještě před rokem 2004, kdy založil festival moderního cirkusu Letní Letná. "Byla to tak zvaná tenťácká (cirkusová, pozn. red.) maringotka, kterou využívali stavitelé šapitó, a byla rozdělená na dva pokojíky se samostatnými vchody. Po ní začaly přibývat další kousky, které mi často vytipovali kamarádi," říká moderní principál se slabostí pro veteš a cirkusové artefakty.

Podívejte se na jeho sbírku domků pro kočovníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy