Krásy pražských pasáží. Tohle jsou důkazy, že i obchod může být uměleckým prožitkem

Dominantou pasáže Světozor je skleněná vitráž Tesla Radio
V místech, kde se dříve nacházely křivolaké a temné uličky staré Prahy, začaly krátce po 1. světové válce vznikat rozsáhlé komplexy pasáží. Jejich vznik je pevně spojený se vznikem Československa, tedy s dobou, kdy se Praha stala hlavním městem a spěchala, aby měla skutečně ráz moderní metropole západního střihu. Architekti se nejčastěji nechávali inspirovat monumentálními pařížskými, bruselskými nebo milánskými pasážemi.
Nové pasáže přitom nabízely více než jen řadu obchodů pod jednou střechou. Součástí byly kavárny, divadla, kabarety, taneční sály a kina. Ve 20. letech se proto vyprofiloval úplně nový typ velkoměstského paláce. V podzemní části bylo kino, divadlo nebo tančírna, v přízemí obchodní pasáž a v patře kavárny a restaurace. Samozřejmostí bylo i dobré architektonické provedení.
Mezi nejkrásnější pasáže v Praze patří například pasáž v budově České národní banky, která v minulém roce prošla rekonstrukcí a stala se z ní Pasáž českého designu. Veřejný prostor doplnily moderní sochy a architektům se podařilo sjednotit reklamu a reklamní poutače do černo-zlaté barvy.
Ne všude se podařilo černo-zlatý koncept dodržet.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
28. 7. 2017 9:26
Pasáží v Paláci Koruna prochází skupinka japonských turistů. Zničehonic se zastaví uprostřed a pohlednou vzhůru na skleněnou kopuli s bohatými ornamenty. Připomíná architekturu luxusních pařížských, bruselských nebo milánských obchodních galerií z přelomu 20. století. Skutečně. Pražské obchodní pasáže jsou unikátním fenoménem, který odkazuje na dobu, kdy se Praha stala hlavním městem nového státu a rozhodla se být progresivním místem v Evropě. Nebyly zde jen pro obchod, ale staly se místem setkávání. V podzemí kino, divadlo nebo tančírna, v přízemí obchody, v patře kavárny a restaurace. V průběhu let se tak vytvořil nový kvalitní veřejný prostor, vždy pohodlně přístupný ze dvou ulic.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy