Sedmdesátiletá legenda Messner očima českých lezců

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 24. 9. 2014 21:00
Co si myslí o fenomenálním horolezcovi přední čeští lezci? Oslovili jsme Radka Jaroše, Leopolda Sulovského a další borce.

Fenomenální italský horolezec Reinhold Messner oslavil sedmdesátiny. Je všeobecně považován za nejlepšího horolezce všech dob. Jako první na světě zdolal všech čtrnáct osmitisícovek, stál na vrcholu Mount Everestu bez použití kyslíku a absolvoval sólový výstup alpským stylem na nejvyšší horu světa.

Kromě toho zvládl přejít napříč Antarktidu, Grónsko či pouště Taklamakan a Gobi. Messner, jenž je průkopníkem klasického stylu, ale považuje za největší úspěch své kariéry skutečnost, že ještě žije.

Co si o Messnerovi myslí přední čeští horolezci? Podívejte se do naší grafiky.

Radek Jaroš
Radek Jaroš | Foto: DVTV

RADEK JAROŠ

První Čech a patnáctý horolezec na světě, který dovršil Korunu Himaláje (vystoupil na všech 14 osmitisícovek) bez použití kyslíku.

Aktuálně.cz: Je podle Vás Reinhold Messner po právu považován za nejlepšího horolezce všech dob?

Radek Jaroš: Jednoduchá otázka a těžká odpověď. Určitě je nejslavnější a jeho jméno zná určitě i drtivá většina lidí, která nezná nikoho jiného, a o horolezectví nemá ani párů. Horolezectví, pominu-li nové disciplíny, v nichž se pořádají mistrovství světa a Světové poháry a absolutní lezecká elita si to rozdá mezi sebou, je jinak objektivně těžko srovnatelný sport. Každopádně svého času udával směr. Ale to například naší horolezci a vlastně celý východní blok o Himaláji mohl jenom snít...

A.cz: Jaký jeho výkon Vám nejvíce utkvěl v paměti?

Přiznám se, že jsem ho nijak aktivně nesledoval. Internet tehdy nebyl a Rudé právo o něm nepsalo. Navíc jsem začal lézt až v roce 1982. Nicméně asi to, že společně s Petrem Habelerem (a Habeler byl ten tahoun ) dokázali, že jde na Everest v roce 1978 vystoupit bez pomoci umělého kyslíku. V té souvislosti je pro mě skoro šokující, že já a Láďa Nosek jsme 20 let po tom byli teprve 12. a 13. člověk, který to dokázal ze severní strany.

A.cz: Inspiroval Vás něčím Reinhold Messner?

Vlastně nevím... Ale asi ano, už tím, že byl...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Evropská komise poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.

Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 miliard korun. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy