Obrazem: Co by mohl Ovčáček najít v Peroutkovi. Rád by nebyl

Prezidentův mluvčí usilovně hledá článek Hitler je gentleman a při pátrání může narazit na pozoruhodné Peroutkovy myšlenky.

Praha - Jestliže mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček pilně listuje spisy a články Ferdinanda Peroutky a hledá (patrně neexistující) článek "Hitler je gentleman", patrně nachází zajímavé Peroutkovy myšlenky a názory - Peroutkovo odsuzování Hitlera, ale také jeho paralely mezi Hitlerovým nacismem a ruským komunismem, statě o ruské rozpínavosti a oblibě ve studené válce, popřípadě jeho nadčasové a aktuální polemiky s těmi, kdo jezdí do Moskvy, slepě hájí ruskou ideologii a zamlčují stinné stránky této země.

Foto: ČTK

Komunisti chtějí ošklivým způsobem vyložit, kdo jsem já

"Tajemníci komunistické strany svolávají schůze mládeže a říkají, že 'jde o to, vysvětlit mládeži, kdo je to Ferdinand Peroutka‘. (...) Oni, komunističtí tajemníci, nechtějí jen svým ošklivým způsobem vyložit, kdo jsem já. Oni chtějí ošklivým způsobem také vyložit, co je demokracie, kdo jsou exulanti, kdo to byl Tomáš G. Masaryk, oni chtějí - zase jednou - zhanobit celé snažení našeho národa v minulosti."

(Zdroj: Kdo je Ferdinand Peroutka in Peroutka, Ferdinand: Úděl svobody, Academia, Praha 1995)

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy