Krása českého podzimu: Hra barev a světla v krajině hradů, králů a kněžen

Krása českého podzimu: Hra barev a světla v krajině hradů, králů a kněžen
Pohled z Tetína do údolí Berounky
Lesopark Lapák, Kladno
Stezka stoupající z obce Svatý Jan pod Skalou k vyhlídce
Podzim v okolí Křivoklátu
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 11. 2022 9:17
Středočeská krajina je hluboce spjata s českou historií - a tak je docela možné, že se tam kdysi kochala krásnými barvami podzimní přírody i mytická Krokova dcera Teta, když se rozhlížela ze svého hradiště nad Berounkou. Okouzlen mohl být také Karel IV., který vyrůstal na hradě Křivoklát. Uplynula staletí, ale jedno se nezměnilo: podzim je tam stále krásný. Podívejte se na fotky.

S fotoaparátem jsme vyrazili do lesů kolem hradu Křivoklát, na hradiště Tetín nad Berounkou, do karlštejnských lesů i do údolí potoka Loděnice. Tam leží malebná obec Svatý Jan pod Skalou s klášterem, který vznikl v 11. století (u ještě starší jeskyně poustevníka sv. Ivana). Všude v okolí jsou listnaté nebo smíšené lesy a podzim je tam zcela jistě nejhezčím obdobím roku, zvláště za slunečných a teplých dnů, na jaké jsme měli štěstí v uplynulém týdnu.

Snímky ve fotogalerii jsou pořízeny z běžně dostupných turistických míst, vyhlídek a stezek. Pro dokreslení podzimní atmosféry jsme k nim přidali i několik záběrů z Kladenska a z Prahy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
Další zprávy