FOTO Vilém-Alexandr, takový (ne)normální král z Nizozemí

FOTO Vilém-Alexandr, takový (ne)normální král z Nizozemí
Vilém-Alexandr, celým jménem Willem-Alexander Claus George Ferdinand, nebo též Vilém Alexandr Nizozemský.
Nejstarší syn princezny Beatrix a jejího manžela prince Clause, narodil se 27. dubna 1967 v Utrechtu.
Coby nejstarší královnin syn byl připravován pro státnické záležitosti s vědomím, že jednoho dne převezme vládu v zemi. Studoval historii na univerzitě v Leidenu. Zajímá se o mezinárodní vodní hospodářství.
Korunní princ Vilém-Alexandr se svou matkou, královnou Beatrix, při slavnostním zahájení nového parlamentního roku v Haagu, září 2010.
Foto: Profimédia
Magazín Magazín
6. 5. 2014 8:00
Vilém-Alexandr loni přebral panovnické žezlo od své matky, populární královny Beatrix. Připomeňte si jeho rok na trůně.

Amsterdam - Nizozemský král Vilém-Alexandr přebral loni 30. dubna panovnické žezlo od své matky, populární královny Beatrix, která po 33 letech vlády abdikovala v jeho prospěch.

Vilém-Alexandr je po třech královnách prvním mužem na nizozemském trůnu od roku 1890. Po něm se však na trůn nejspíš znovu vrátí žena, neboť jeho nástupnicí je jeho nejstarší dcera, nyní desetiletá princezna Amalia.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zaútočili na dívčí školu v Nigérii, podle učitele unesli 300 studentek

Ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie neznámí pachatelé unesli skupinu školáků. S odvoláním na sdělení mluvčího místního guvernéra o tom informovala agentura Reuters. Podle jednoho z učitelů jde o 300 studentek.

Policie dosud na žádost o komentář nereagovala. V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Nynější únos je druhý za necelé dva týdny.

Neznámí ozbrojenci minulý týden při nočním útoku na internátní školu v nigerijském státě Niger zabili studenta a unesli 42 lidí včetně 27 školáků. Dosud je nepropustili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy