FOTO Vilém-Alexandr, takový (ne)normální král z Nizozemí

FOTO Vilém-Alexandr, takový (ne)normální král z Nizozemí
Vilém-Alexandr, celým jménem Willem-Alexander Claus George Ferdinand, nebo též Vilém Alexandr Nizozemský.
Nejstarší syn princezny Beatrix a jejího manžela prince Clause, narodil se 27. dubna 1967 v Utrechtu.
Coby nejstarší královnin syn byl připravován pro státnické záležitosti s vědomím, že jednoho dne převezme vládu v zemi. Studoval historii na univerzitě v Leidenu. Zajímá se o mezinárodní vodní hospodářství.
Korunní princ Vilém-Alexandr se svou matkou, královnou Beatrix, při slavnostním zahájení nového parlamentního roku v Haagu, září 2010.
Foto: Profimédia
Magazín Magazín
6. 5. 2014 8:00
Vilém-Alexandr loni přebral panovnické žezlo od své matky, populární královny Beatrix. Připomeňte si jeho rok na trůně.

Amsterdam - Nizozemský král Vilém-Alexandr přebral loni 30. dubna panovnické žezlo od své matky, populární královny Beatrix, která po 33 letech vlády abdikovala v jeho prospěch.

Vilém-Alexandr je po třech královnách prvním mužem na nizozemském trůnu od roku 1890. Po něm se však na trůn nejspíš znovu vrátí žena, neboť jeho nástupnicí je jeho nejstarší dcera, nyní desetiletá princezna Amalia.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy