Slavný "gympl" slaví 150 let. Zažil Vančuru i Stropnického

Slavný "gympl" slaví 150 let. Zažil Vančuru i Stropnického
Některé maturitní ročníky se sešly v hojném počtu.
Některé ročníky se nedostavily vůbec.
Gymnáziem Jana Nerudy  prošly desítky slavných umělců  - herců, zpěváků, režisérů. Do svojí někdejší školy se přišla podívat i herečka Bára Hrzánová. "Já jdu bez cedule. Nevím, jestli na ní má být můj rok narození, rok kdy jsem na škole začínala, nebo končila," směje se herečka.
Umělecké sklony jsou podporovány ve studentech dodnes. Tato aula, kde právě představuje svou hru se zpěvy a tanci francouzská sekce gymnázia, zažila začátky mnohých slavných umělců.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 22. 9. 2015 12:00
Pražské Gymnázium Jana Nerudy patří k nejstarším a nejslavnějším v České republice. Prošly jím desítky slavných herců, režisérů i politiků.

Fotogalerie - Otevření 1. třídy českého reálného gymnázia na Malé Straně (pozdější Gymnázium Jana Nerudy) bylo tak významnou událostí, že se při ní celebrovala mše v chrámu sv. Mikuláše.

Studovali zde historicky první ministerský předseda Československa Karel Kramář, první český filmový herec Josef Šváb Malostranský, spisovatel Vladislav Vančura a desítky známých českých herců, například Jaromír Hanzlík, Jiří Štěpnička, Petr Štěpánek, Martin Štěpánek či Bára Hrzánová. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy