Foto: Unikátní snímky Pražského jara 1968 v knize Františka Emmerta

Foto: Unikátní snímky Pražského jara 1968 v knize Františka Emmerta
Brežněv dal původně reformnímu křídlu komunistů v čele s Alexanderem Dubčekem volnou ruku. Jenže ani jeden netušili, kam až reformy v zemi zajdou.
Třeba i díky legendárnímu sjezdu československých spisovatelů nebo prohlášení Dva tisíce slov, napsané spisovatelem a novinářem Ludvíkem Vaculíkem (na snímku).
Manifest "Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem" vyšel 27. června 1968 v Literárních listech a v několika denících. Vyzýval k pokračování reforem.
Během  Pražského jara 1968 enormně rychle rostla popularita hlavní tváře reformních komunistů - Alexandera Dubčeka. Lidé do něj vkládali veškeré naděje.
Foto: Vladimír Lammer
Magazín Magazín
5. 2. 2018 7:40
Autorem snímků je legendární český fotograf Vladimír Lammer, první obrazový redaktor v historii československé žurnalistiky.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy