Obrazem: Sex klíšťat, termití vojáci i plachtící přízraky. Objevte krásy vědy

Objevte krásy vědy
"Kyperské oko", absolutní vítěz soutěže Věda je krásná 2015. Vyobrazený útvar připomínající oko je ve skutečnosti semenem rostliny tořiče Ophrys kotschyi. Červeně svítící obal, tzv. osemení, je tvořený odumřelými buňkami. Jedinou živou částí semene je malé, zeleně svítící embryo. Protože semeno neobsahuje žádné zásobní pletivo, po vyklíčení je růst mladého tořiče plně závislý na pomoci symbiotických hub. Tuto rostlinu najdeme pouze na Kypru, ale díky své závislosti na houbách z přírody postupně mizí.
"Odhalení vosíci", 1. místo v kategorii Vědecká fotografie. Vosíci budují hnízda bez vnějšího papírového obalu, která čítají jen několik desítek buněk. S oblibou je lepí na člověkem vytvořená místa, jež poskytují ochranu před deštěm. Fotografie zachycující buňky s larvami a vajíčky pochází z hnízda přilepeného na spodní stranu palivového dříví.
"Plachtící přízrak", 2. místo v kategorii Vědecká fotografie. Mezi stromy právě plachtí letucha malajská. V protisvětle je vidět celá plocha kožní blány, která jim napomáhá k překonávání i více než 100 metrů dlouhých vzdáleností. Celková délka dospělého zvířete se pohybuje i s ocasem mezi 50 až 60 cm. Foto pořízeno v botanické zahradě ostrova Penang v Malajsii.
"Transformátoři", 3. místo v kategorii Vědecká fotografie. Ponravy brouků musí zkonzumovat, nebo přesněji prohnat svým trávícím traktem, neuvěřitelné množství málo výživné organické hmoty, aby svou vlastní tělesnou hmotnost navýšily jen o několik gramů a dosáhly velikosti potřebné k zakuklení. Na fotografii jsou ponravy tropického zlatohlávka, které dokáží přetransformovat litry lesní hrabanky na úhledné granulky trusu.
Foto: Jana Bulantová
Magazín Magazín
10. 1. 2016 19:46
Podívejte se, jak vypadá příroda pozorovaná okem profesionálního přírodovědce. Současné technologie navíc umožňují nespoléhat se jen na oči, ale dokáží otevřít i pohled do oblastí zraku nepřístupných: jak do nesmírně malého, tak do nesmírně vzdáleného. Právě zprostředkování takového pohledu si klade za cíl soutěžní přehlídka Věda je krásná, organizovaná Přírodovědeckou fakultou UK v Praze. Seznamte se s nejlepšími soutěžními pracemi roku 2015 – sami uvidíte, že věda je krásná.
 

Právě se děje

Další zprávy