Ze života hmyzu. Jak se páří berušky, kobylky a sarančata?

Ze života hmyzu. Jak se páří berušky, kobylky a sarančata?
Potemník moučný (Tenebrio molitor)
Pestřenka černonosá (Helophilus pendulus)
Octomilka obecná (Drosophila melanogaster)
Common Mormon (Papilio polytes)
Foto: Profimedia.cz
Magazín Magazín
2. 4. 2014 7:24
Jak vypadá páření bezobratlých živočichů pod drobnohledem fotografického aparátu?

Fotogalerie - Kromě pohlavního života savců nebo třeba ptáků se přírodní vědci zabývají i sexuálními praktikami hmyzu.

Některé studie například ukázaly, že hmyz se vyhýbá páření před příchodem bouře. Na celém světě existuje mnoho rozdílných druhů, jedno ale mají všechny společné, a to je velmi křehká schránka, náchylná ke zničení například během deště.

"Pro mšice je dešťová kapka něco takového, kdyby padala lednička na člověka," řekl Jeremy McNeil, entomolog a chemický ekolog na University of Western Ontario v Kanadě pro Huffington Post.

Podívejte se do fotogalerie, jak vypadá pohlavní život hmyzu.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy