Foto: Chtěl jsem za totality vyvolat dialog, ale nikdo si mě nevšímal, líčí fotograf Vladimír Ambroz

Foto: Chtěl jsem za totality vyvolat dialog, ale nikdo si mě nevšímal, líčí fotograf Vladimír Ambroz
Ing. Arch. Vladimír Ambroz (1952) absolvoval fakultu architektury VUT v Brně. V 70. a 80. letech minulého století se věnoval konceptuálnímu umění – vystavoval např. v USA, Japonsku, Polsku či Itálii. Věnoval se rovněž grafickému designu, scénografii a výstavnictví (BVV). Po sametové revoluci založil Galerii Ambrosiana (do r. 2003) a firmu na dodávání interiérů AmosDesign.
Ambrozovi nyní vychází výpravná kniha Akce, která ho představuje jako performera v době totality. Na titulním snímku má na hlavě zrcadlovou folii, přes kterou je zevnitř vidět. "Vše se na vás odráží a vy to pozorujete ve skrytu jakoby přes zrcadlo," popisuje.
Během jedné z performancí Vladimír Ambroz hledal se zrcadlem v ruce protiklady uprostřed města.
Tento snímek zachycuje akci, jež chtěla ilustrovat snahu režimu o unifikaci občanů.
Foto: Vladimír Ambroz/BiggBoss
Vladimír Ambroz/BiggBoss
6. 6. 2017 12:46
Dosud prakticky neznámá činnost Vladimíra Ambroze na poli performance, intervencí do veřejného prostoru a projevů blízkých inscenované fotografii trvala jen několik let. V 70. letech patřil k okruhu brněnské umělecké scény působící vně tehdejších oficiálních institucí. Ambrozovy práce z tohoto období odrážejí obecná civilizační témata a současně reagují na temnou atmosféru vrcholící normalizace.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy