Foto: Chtěl jsem za totality vyvolat dialog, ale nikdo si mě nevšímal, líčí fotograf Vladimír Ambroz

Foto: Chtěl jsem za totality vyvolat dialog, ale nikdo si mě nevšímal, líčí fotograf Vladimír Ambroz
Ing. Arch. Vladimír Ambroz (1952) absolvoval fakultu architektury VUT v Brně. V 70. a 80. letech minulého století se věnoval konceptuálnímu umění – vystavoval např. v USA, Japonsku, Polsku či Itálii. Věnoval se rovněž grafickému designu, scénografii a výstavnictví (BVV). Po sametové revoluci založil Galerii Ambrosiana (do r. 2003) a firmu na dodávání interiérů AmosDesign.
Ambrozovi nyní vychází výpravná kniha Akce, která ho představuje jako performera v době totality. Na titulním snímku má na hlavě zrcadlovou folii, přes kterou je zevnitř vidět. "Vše se na vás odráží a vy to pozorujete ve skrytu jakoby přes zrcadlo," popisuje.
Během jedné z performancí Vladimír Ambroz hledal se zrcadlem v ruce protiklady uprostřed města.
Tento snímek zachycuje akci, jež chtěla ilustrovat snahu režimu o unifikaci občanů.
Foto: Vladimír Ambroz/BiggBoss
Vladimír Ambroz/BiggBoss
6. 6. 2017 12:46
Dosud prakticky neznámá činnost Vladimíra Ambroze na poli performance, intervencí do veřejného prostoru a projevů blízkých inscenované fotografii trvala jen několik let. V 70. letech patřil k okruhu brněnské umělecké scény působící vně tehdejších oficiálních institucí. Ambrozovy práce z tohoto období odrážejí obecná civilizační témata a současně reagují na temnou atmosféru vrcholící normalizace.
 

Právě se děje

Další zprávy