Foto: Chtěl jsem za totality vyvolat dialog, ale nikdo si mě nevšímal, líčí fotograf Vladimír Ambroz

Foto: Chtěl jsem za totality vyvolat dialog, ale nikdo si mě nevšímal, líčí fotograf Vladimír Ambroz
Ing. Arch. Vladimír Ambroz (1952) absolvoval fakultu architektury VUT v Brně. V 70. a 80. letech minulého století se věnoval konceptuálnímu umění – vystavoval např. v USA, Japonsku, Polsku či Itálii. Věnoval se rovněž grafickému designu, scénografii a výstavnictví (BVV). Po sametové revoluci založil Galerii Ambrosiana (do r. 2003) a firmu na dodávání interiérů AmosDesign.
Ambrozovi nyní vychází výpravná kniha Akce, která ho představuje jako performera v době totality. Na titulním snímku má na hlavě zrcadlovou folii, přes kterou je zevnitř vidět. "Vše se na vás odráží a vy to pozorujete ve skrytu jakoby přes zrcadlo," popisuje.
Během jedné z performancí Vladimír Ambroz hledal se zrcadlem v ruce protiklady uprostřed města.
Tento snímek zachycuje akci, jež chtěla ilustrovat snahu režimu o unifikaci občanů.
Foto: Vladimír Ambroz/BiggBoss
Vladimír Ambroz/BiggBoss
6. 6. 2017 12:46
Dosud prakticky neznámá činnost Vladimíra Ambroze na poli performance, intervencí do veřejného prostoru a projevů blízkých inscenované fotografii trvala jen několik let. V 70. letech patřil k okruhu brněnské umělecké scény působící vně tehdejších oficiálních institucí. Ambrozovy práce z tohoto období odrážejí obecná civilizační témata a současně reagují na temnou atmosféru vrcholící normalizace.
 

Právě se děje

před 40 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy