FOTO Bejby, Maděra i Ozzák. Martin Dejdar oslavil 50 let

FOTO Bejby, Maděra i Ozzák. Martin Dejdar oslavil 50 let
Herec a bavič Martin Dejdar oslavil 11. března padesátiny. Připomeňte si filmovou a televizní tvorbu rodáka z Vysokého Mýta. Martin Dejdar v jednom ze svých prvních filmů - Proč? (1987). Snímek Karla Smyczka byl věnovaný negativním dopadům fotbalového chuligánství. Dejdar tu hraje ukázkového chuligána.
Další kultovní film, muzikálová komedie Šakalí léta (1993). Film Jana Hřebejka "o svobodě, nezávislosti, rudé hvězdě a rokenrolu". Odehrává se v Praze roku 1959 v okolí dejvického hotelu Internacional. Dejvické poklidné vody soudruhů a soudružek rozbouří mladý  a výstřední chuligán Bejby (Martin Dejdar) s vášní pro rokenrol.
A další silný snímek z Dejdarovy filmografie - Amerika (1994). Ve filmové adaptaci nedokončeného románu Franze Kafky Nezvěstný hraje Martin Dejdar mladého Čecha Karla Rossmana, jenž přijíždí počátkem 20. století do Ameriky. Poté, co ho zavrhne bohatý strýc Jakob, stává se vyděděncem a poznává drsnou tvář Ameriky.
Jeden z nejvýraznějších filmů Dejdarovy tvorby - Učitel tance (1996), v režii Jaromila Jireše podle scénáře Jiřího Hubače. Představuje zde tanečního mistra Mayera, jenž trpí tuberkulózou a dostává se do plicního sanatoria. Svým optimismem a vášní pro tanec dokáže pozvednout na duchu řadu apatických pacientů. V roce 1995 získal Dejdar díky Učiteli tance cenu Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.
Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz
Magazín ČTK hrz, Magazín, ČTK
13. 3. 2015 10:06
Připomeňte si filmovou a televizní tvorbu rodáka z Vysokého Mýta. Herec Martin Dejdar nedávno oslavil padesát let.

Fotogalerie - Herec a bavič Martin Dejdar oslavil 11. března padesátiny. Hraje v Ypsilonce, točí filmy i televizní seriály, účinkuje v estrádách, moderuje. K jeho nejslavnějším filmům patří muzikál Šakalí léta a dramata Amerika či Učitel tance, za který získal v roce 1995 cenu Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Zaujal i hlavní rolí v televizním seriálu Zdivočelá země či rolí Ozzáka v původním českém televizním sitcomu Comeback.

Dejdar vyrůstal v Chrasti u Chrudimi, v roce 1987 ukončil studia na pražské DAMU a nastoupil do angažmá do divadla Studio Ypsilon. Dejdar kromě filmových a televizních rolí také moderoval zábavné televizní pořady jako Šance, Ptákoviny, Na vlastní nebezpečí nebo Vaše velká premiéra. Pro televizi také dabuje Barta Simpsona v kresleném seriálu Simpsonovi.

Téměř 30 let hraje divadlo v pražské Ypsilonce a tento týden ho čeká premiéra muzikálu Mýdlový princ. Jeho pracovní diář je věčně zaplněn. Už tři roky přitom žije s manželkou, dcerou Sárou (10) a synem Matějem (16) na Floridě. Prý odjel hlavně kvůli dětem, aby je ochránil před médii. Navíc se tam děti naučí anglicky a syn hraje hokej v americké juniorské soutěži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy