FOTO Bejby, Maděra i Ozzák. Martin Dejdar oslavil 50 let

FOTO Bejby, Maděra i Ozzák. Martin Dejdar oslavil 50 let
Herec a bavič Martin Dejdar oslavil 11. března padesátiny. Připomeňte si filmovou a televizní tvorbu rodáka z Vysokého Mýta. Martin Dejdar v jednom ze svých prvních filmů - Proč? (1987). Snímek Karla Smyczka byl věnovaný negativním dopadům fotbalového chuligánství. Dejdar tu hraje ukázkového chuligána.
Další kultovní film, muzikálová komedie Šakalí léta (1993). Film Jana Hřebejka "o svobodě, nezávislosti, rudé hvězdě a rokenrolu". Odehrává se v Praze roku 1959 v okolí dejvického hotelu Internacional. Dejvické poklidné vody soudruhů a soudružek rozbouří mladý  a výstřední chuligán Bejby (Martin Dejdar) s vášní pro rokenrol.
A další silný snímek z Dejdarovy filmografie - Amerika (1994). Ve filmové adaptaci nedokončeného románu Franze Kafky Nezvěstný hraje Martin Dejdar mladého Čecha Karla Rossmana, jenž přijíždí počátkem 20. století do Ameriky. Poté, co ho zavrhne bohatý strýc Jakob, stává se vyděděncem a poznává drsnou tvář Ameriky.
Jeden z nejvýraznějších filmů Dejdarovy tvorby - Učitel tance (1996), v režii Jaromila Jireše podle scénáře Jiřího Hubače. Představuje zde tanečního mistra Mayera, jenž trpí tuberkulózou a dostává se do plicního sanatoria. Svým optimismem a vášní pro tanec dokáže pozvednout na duchu řadu apatických pacientů. V roce 1995 získal Dejdar díky Učiteli tance cenu Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.
Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz
Magazín ČTK hrz, Magazín, ČTK
13. 3. 2015 10:06
Připomeňte si filmovou a televizní tvorbu rodáka z Vysokého Mýta. Herec Martin Dejdar nedávno oslavil padesát let.

Fotogalerie - Herec a bavič Martin Dejdar oslavil 11. března padesátiny. Hraje v Ypsilonce, točí filmy i televizní seriály, účinkuje v estrádách, moderuje. K jeho nejslavnějším filmům patří muzikál Šakalí léta a dramata Amerika či Učitel tance, za který získal v roce 1995 cenu Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Zaujal i hlavní rolí v televizním seriálu Zdivočelá země či rolí Ozzáka v původním českém televizním sitcomu Comeback.

Dejdar vyrůstal v Chrasti u Chrudimi, v roce 1987 ukončil studia na pražské DAMU a nastoupil do angažmá do divadla Studio Ypsilon. Dejdar kromě filmových a televizních rolí také moderoval zábavné televizní pořady jako Šance, Ptákoviny, Na vlastní nebezpečí nebo Vaše velká premiéra. Pro televizi také dabuje Barta Simpsona v kresleném seriálu Simpsonovi.

Téměř 30 let hraje divadlo v pražské Ypsilonce a tento týden ho čeká premiéra muzikálu Mýdlový princ. Jeho pracovní diář je věčně zaplněn. Už tři roky přitom žije s manželkou, dcerou Sárou (10) a synem Matějem (16) na Floridě. Prý odjel hlavně kvůli dětem, aby je ochránil před médii. Navíc se tam děti naučí anglicky a syn hraje hokej v americké juniorské soutěži.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská sopranistka Gruberová získala německou operní cenu

Slovenská sopranistka Edita Gruberová získala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo. Pěvkyně, která letos v březnu ukončila kariéru v Bavorské státní opeře v Mnichově, je první laureátkou nově vyhlašovaného ocenění. Gruberová v 60. letech vystudovala operní zpěv na slovenské konzervatoři, roku 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde díky vynikajícím výkonům brzy dostala stálé angažmá. V Praze prvně vystoupila roku 1979, zatím naposledy účinkovala v Národním divadle v opeře Norma od Vincenza Belliniho. Svůj um předváděla na prknech operních domů v Miláně, New Yorku či Paříži.

Zdroj: DPA/ČTK
Další zprávy